İstanbul: Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero'yla Biraraya Geldi

İstanbul: Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero'yla Biraraya Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'ye Uygulanan İzolasyonların Kalkması Karşılığında Limanlarının ve Havalimanlarının Rum Kesimine Açılacağını Belirterek, "Bizim Bir İsteğimiz Var, O da Şudur; KKTC'ye Uygulanan İzolasyonlar Kalksın. Biz Limanları da Havalimanlarını da Açarız" Dedi.

İstanbul: Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero'yla Biraraya Geldi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'ye uygulanan izolasyonların kalkması karşılığında limanlarının ve havalimanlarının Rum kesimine açılacağını belirterek, "Bizim bir isteğimiz var, o da şudur; KKTC'ye uygulanan izolasyonlar kalksın. Biz limanları da havalimanlarını da açarız" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'yla biraraya geldi. Dolmabahçe'deki Başbakanlık Çalışma Ofisi'nde gerçekleştirilen görüşmenin ardından Erdoğan ve Zapatero, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Ülkeler arasında ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik strateji belgesinin imzalanmasının ardından ilk sözü Başbakan Recep Tayyip Eroğan aldı. Erdoğan, "Öncelikle değerli dostum, meslektaşım sayın Zapetero'ya huzurlarınızda bir kez daha 'hoşgeldiniz' diyor, kendisini 'Medeniyetler İttifakı' girişimi sebebiyle ülkemizin metropol kenti, medeniyetlerin adeta buluştuğu bir dünya güzeli kentte, heyetiyle beraber misafir etmekle duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum" dedi. Erdoğan, yapılan görüşmelerde iki ülke arasında siyasi, ekonomik, kültürel, uluslararası konularla, bölgedeki konuların ele alındığını dile getirerek, "NATO çerçevesinde iş birliği içinde bulunduğumuz İspanya, bizim için vazgeçilmez bir müttefikimizdir. Akdeniz'in iki ucunda yer alan ülkelerimiz, birbiriyle vazgeçilmez iyi ilişkiler içinde olacak ülkelerdir. Geleceğe yönelik ortak bir vizyona sahibiz ve bir çok alandaki görüşte düşüncelerimizin örtüştüğünü görmek bizi mutlu etti. Terör, uyuşturucu, insan kaçakçılığı gibi insanlığın nefret ettiği konularda ortak görüş ve hareketlerde ortak hareket edeceğiz" diye konuştu.

Görüşmelerinde Aralık öncesi özellikle AB zirvesini de ele alma fırsatı bulduklarını sözlerine ekleyen Başbakan Erdoğan, İspanya Başbakanı'na özellikle AB'ye üyelik öncesinde Türkiye'ye verdikleri destek için teşekkür ettiklerini bildirdi. Erdoğan, şöyle devam etti:

"Sürekli gündeme gelen Kıbrıs konusu da görüşmemizde yer alan konulardan bir tanesi oldu. Bu konudaki görüş ve beklentilerimizi kendilerine aktardık. Tabi bir 'Medeniyetler İttifakı Zirvesi' için biraraya gelmiş bulunuyoruz. Konuyla ilgili heyetlerimiz çalışmalarını devam ettiriyor. Sadece medeniyetler ittifakı konusuyla bu ziyaretler bitmiş değil. Türkiye-İspanya arasında atılacak, atılması gereken bir çok ekonomi ağırlıklı konular da var. Bu tabi, işbirliğimizin çok daha fazlasıyla güçlendirilmesini hedefleyen bir anlaşmaydı. Onun için de sizin şahit olduğunuz gibi strateji belgesini imzaladık. İlişkilerimizin, belgelerde yer alan ülkeler çerçevesinde yeni bir ivme kazanacağına inanıyorum. İş çevrelerimizin biraraya gelmesiyle ikili ticari hacmimizin süratle artacağına inanıyorum. Şu anda 5-5.5 milyon Euro'luk hacmimizi yeterli bulmuyoruz. Çok daha ileriye gideceğine inanıyoruz. Yarın sabah farklı sektörlerin en ileri düzeydeki temsilcilerini biraraya getireceğiz. Birbirleriyle bir çalışma yapmalarını, orada bizler de hedefleri vermek suretiyle göreceğiz. Ayrıca medeniyetler ittifakı girişimi çerçevesinde hazırlanan 'Eylem Planı'nı sayın Kofi Annan'a beraber sunacağız."

Daha sonra sözü alan İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero, İspanya'yla Türkiye arasında var olan siyasi, ekonomik, kültürel seviyenin çok iyi olduğunu ama daha ileri gidebileceğini düşündüğü için bu toplantının yapıldığını belirtti. Zapatero, "Aramızda imzaladığımız bu statajik doküman, bizim ilişkilerimizi daha iyiye götürecektir. Şunu hatırlatmak isterim AB dışında, AB devleti dışında Türkiye, ihracatımızın yönlendiği ikinci devlet konumundadır. Özellikle arımızdaki karşılıklı yatırımı teşvik etmek istiyorum. Yarınki toplantıda başbakanlar da bulunacak. AB'yle ilgili ilişkilere gelince, sizin de bildiğiniz gibi İspanya'nın verdiği destek kesin destektir. Türkiye, uluslararası platformda çok büyük öneme sahiptir. AB'ye girdiğinde de öyle önemli olacağına inanıyorum. Uluslararası alanda da bir çok konuda ilgili görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

Zapatero, Erdoğan'la Kafkasya ,İran, Irak, Ortadoğu konularını konuştuklarını dile getirerek, "Biz yakın bir geçmişte Irak'la ilgili hemfikir olmuştuk. Bugün de Ortadoğu ve Filistin'le ilgili fikir alışverişinde bulunduk. Fikirlerimizin aynı olduğunu gördük. Çok uzun zaman önce sayın Erdoğan'la ben, Irak'la ilgili durumun kötüye gideceğini söylemiştik. Şu an bunu söyleyenler de var. Ama bunlar azınlığı oluşturuyor. Bildiğiniz gibi sivilleri ele alırsak günde 50 sivil ölmekte. Bu savaş, yarım milyon insanın ölümüne sebep oldu. Bu savaş, bir strateji değişikliğine gitmemiz gerektiğini gösteriyor. Bir değişikliğe varmazsa bu acı sürüp gidecek. Bu tartışmanın şu an AB'de de olduğunu bilmekteyiz. Ümit edelim ki çok çabuk bir karara varılır ve bu savaşa son verirler. Ortadoğu'yu ele alırsak felaket felaketi, gerginlik gerginliği gösteriyor. Buna bir son vermemiz gerekiyor. Bu duruma artık sessiz kalmamak gerekiyor. İspanya sessiz kalmayacak, AB de sessiz kalmayacaktır. Eminim ki Türkiye de sessiz kalmayacaktır. Artık seyirci kalamayacağız, acil bir müdahale etmemiz gerekiyor. Son olarak sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Ve tebrik ediyorum. 1.5 yıl boyunca çok iyi çalıştık. Yarın bu çalışmamızın sonucunu Medeniyetler İttifakı'nın belgesini sunacağız" diye konuştu.

"AB İLERİYE DÖNÜK ADIM ATMADAN, İLERİYE GİDEMEZ"

Daha sonra Başbakan Erdoğan ve Zapatero, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir basın mensubunun, "Medeniyetler ittifakından bahsediliyor, bu süreçte olduğunuz zannediliyor. Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinde kritik bir durumda olduğunu biliyoruz. Kıbrıs konusunu soruyorum, en büyük konulatlar da var. Bu tabi, işbirlirdan biri Kıbrıs Rum gemileri Türk limanlarını kullanamıyor. Bu sorun çözülmezse darbe olacağı söyleniyor" şeklindeki sorusuna İspanya Başbakanı Zapatero, "Medeniyetler ittifakı projesini ele alırsak, bu girişim, bizim eş başkanlığını yaptığımız bir girişimdi. Bu Birleşmiş Milletler'in konusu oldu artık. Bu girişim anlaşma, diyalog girişimiydi. Hiçbir şekilde Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girmesiyle bir alakası yok. Her ülkenin olduğu gibi Türkiye de bazen zor zamanlar yaşayacak Avrupa Birliğe'ne giriş sürecinde. AB ileriye dönük adım atmadan, ileriye gidemez. Kuruluşundan beri ileriye adım atmıştır. Bizim amacımız barış ve güvenliği sağlamaktır, akıllı bir yol birleşme ve ittifakı göstermektedir" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise, "Bize düşen AB sürecinde yapmamız gerekenlerdir. Önümüzde bir tarama süreci var. Bu süreç içinde bizden istenen neyse o da yapıldı. AB Komisyonu'yla bu çalışmaları yaptık. Müzakerelerden 1. fasıl açıldı, kapandı. Şimdiden sonra da 4 fasıl açılıp kapanacak. Bu müzakereler devam ediyor. Yunanistan, Güney Kıbrıs, Türkiye, Kuzey Kıbrıs biraraya geldik. İsviçre'de biraraya geldik, orada 4 gün müzakereler yapıldı. Refaranduma gidildi. Kuzey Kıbrıs 'evet', Güney Kıbrıs 'hayır' dedi. Bizim bir isteğimiz var, o da şudur; KKTC'ye uygulanan izolasyonlar kalksın. Biz limanları da havalimanlarını da açarız" dedi.

Ortadoğu'da yaşanan gerginliği de değinen Erdoğan, "İsrafil-Filistin konusunda ise görüşlerimiz örtüşüyor. Filistin'de yapılanları asla tasvip etmiyoruz. Tüm dünyayı Filistin'de yapılan bu bombalama olayına, orantısız güç kullanımına karşı duyarlılığa davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Zapatero, bir Türk gazetecinin, "Türkiye, Avrupa Birliği sürecinde kritik bir dönem yaşıyor. Türkiye'ye limanlar için süre tanındı. Liman ve havaalanları ile ilgili karar o zamana bırakıldı. İspanya bu süreçte nasıl bir tavır alacak? Bu konuda tavır belli midir? Kararınız Aralık'taki zirvede ne olacak?" sorusuna, "Kritik kelimesi tabi biraz basından arkadaşların kullandığı kelimeye yakın. Türkiye, siyasi müzakereler için çaba sarfediyor. Aralık ayında Türkiye'ye hiçbir frenin konulmasını istemiyorum. Kıbrıs gibi bazı sorun yaratan konulara çözüm getirilmesini istiyorum. Biz İspanya olarak Türkiye'ye tam destek vereceğiz. Avrupa Birliği'ne üyelik için diğer ülkeler de çabalar sarfetti. Türkiye de sarf ediyor. Siyasi olarak bunun gerçekleşmemesi için hiçbir neden yok. Avrupa'nın kapısını açık tutması gerektiğini ve Türkiye'yi alması gerektiğini düşünmekteyim" diye yanıt verdi.

Kaynak: İHA