İstanbul Barosu'ndan 'Anayasa Değişiklikleri' Paneli

İstanbul Barosu'ndan 'Anayasa Değişiklikleri' Paneli

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum, Toplum İçinde Anlaşmazlıklar Bulunduğunu, Cumhurbaşkanı Seçim Sürecinde de Bunun Görüldüğünü Savundu. Batum, "Cumhurbaşkanının Dindar Olmasını Söylerseniz Anlaşamazsınız. Laiklik, Cumhurbaşkanının Birinci Özelliği Olmalıdır" Dedi.

İstanbul Barosu'ndan 'Anayasa Değişiklikleri' Paneli

Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum, toplum içinde anlaşmazlıklar bulunduğunu, cumhurbaşkanı seçim sürecinde de bunun görüldüğünü savundu. Batum, "Cumhurbaşkanının dindar olmasını söylerseniz anlaşamazsınız. Laiklik, cumhurbaşkanının birinci özelliği olmalıdır" dedi.

AK Parti ve Anavatan Partisi'nin oylarıyla Meclis'ten geçen ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderilen anayasa değişiklikleri ile ilgili İstanbul Barosu tarafından bir panel düzenlendi. Atatürk Kültür Merkezi'ndeki (AKM) paneli Baro Başkanı Kazım Kolcuoğlu yönetti. Panelde eski Bakan Mümtaz Soysal, Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süheyl Batum, Prof. Dr. Tayfun Akgüner ve Doç. Dr. Korkut Kanadoğlu birer konuşma yaptı. Toplantıda konuşan Bahçeşehir Üniversitesi Rektörü Batum, toplum içinde

anlaşmazlıklar bulunduğunu, cumhurbaşkanı seçim sürecinde de bunun görüldüğünü öne sürdü. Batum, "Cumhurbaşkanının dindar olmasını söylerseniz anlaşamazsınız. Laiklik, cumhurbaşkanının birinci özelliği olmalıdır" dedi. Hükümeti de eleştiren Batum, "'Bu anayasa ile cumhurbaşkanı seçmek mümkün değil' diyorlar. Bu Meclis görevini yerine getirememiştir. Aynı anayasa ile Demirel nasıl seçildi, sayın Sezer nasıl seçildi? İlk turda üçte iki çoğunluktan fazlası yok muydu? Sezer seçilirken 550 milletvekilinden 530'u

parlamentoda yok muydu? Vardı. Süleyman Demirel ile Sezer uzaydan mı geldi? Bu anayasa ile seçildiler. Ama Vecdi Gönül veya Nimet Çubukçu'dan birisi çıksaydı yüzde yüz, 400 milletvekili ile seçilecekti" diye konuştu.

Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesi ile ilgili değerlendirmede bulunan Süheyl Batum, "Vatandaşlara sorsan yüzde 85'i 'halk seçsin' der. Başkanlık sistemi Türkiye için tehlikelidir, uygulanamaz. Ama tartışılabilir. 'Meclis seçemiyordu' dediler. Yalan. Yalan derken iktidarı hedef alarak söylemiyorum. Anayasa değişikliklerinin son derece anlamsız ve amaca uygun olmadığını düşünüyorum" diye konuştu.

Sabih Kanadoğlu'nun oğlu Doç. Dr. Korkut Kanadoğlu da, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmemesi gerektiğini savundu. Cumhurbaşkanının tarafsız olması gerektiğini söyleyen Kanadoğlu, "Ancak halk tarafından seçilecek bir cumhurbaşkanının pek tarafsız olması mümkün değil. Partili bir cumhurbaşkanı olacaktır. Yetkileri açısından yürütme alanında tek başına kullanacağı yetkiler olacaktır" dedi. Meşruluğunu ve kaynağını halktan alan cumhurbaşkanı ile hükümet arasında uyumsuzluk olabileceğini ileri süren

Kanadoğlu, "Çifte meşruluk sorunu, anasaya geleniğimize yabancı bir durumdur. 1921 Anayasası'ndan beri meşruluk sadece TBMM'dedir. Meşruluk, iki başlılığa yol açacaktır" ifadelerini kullandı.

(CİN-CİN-OK-Y)