İstanbul: Bakan Pepe İlginç Açıklamalarda Bulundu

İstanbul: Bakan Pepe İlginç Açıklamalarda Bulundu

Değişen İklim Şartlarının Türkiye Üzerindeki Etkilerini Değerlendirmek İçin Nairobi'ye Giden Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Yaşanan Sellere Bakınca, Bir Yılda Yağacak Yağmur İki Saatte Yağıyor. İklim Değişikliği İşte Budur. Türkiye, İklim Değişiklerinden Olumsuz Yönde Etkileniyor" Dedi.

İstanbul: Bakan Pepe İlginç Açıklamalarda Bulundu

Değişen iklim şartlarının Türkiye üzerindeki etkilerini değerlendirmek için Nairobi'ye giden Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, "Yaşanan sellere bakınca, bir yılda yağacak yağmur iki saatte yağıyor. İklim değişikliği işte budur. Türkiye, iklim değişiklerinden olumsuz yönde etkileniyor" dedi.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, 15-17 Kasım 2006 tarihinde gerçekleşecek iklim değişikliği toplantılarına katılmak üzere bu akşam Türk Hava Yolları'na ait uçakla İstanbul-Dubai-Nairobi hattı üzerinden Kenya'ya gitti. Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda basın toplantısı düzenleyen Pepe, 2004'ün Mayıs ayında iklim değişikliği taraflar sözleşmesine katılan Türkiye'nin, Birleşmiş Milletler'den temin edilen fonla, iklim konusunda ulusal bildirim raporunu hazırladığını ifade etti. Nairobi'deki konferansta, dünyadaki küresel iklim sorunları ve iklim senaryolarının konuşulacağını vurgulayan Pepe, "Toplantıda Türkiye olarak sunum yapacağız. Türkiye, iklim değişikliklerinden gerçekten olumsuz yönde en çok etkilenecek ülkedir. Kutuplardaki buzlar eriyecek, ekilip biçilen alanlar çölleşecek, bazı yerler sular altında kalacak, kuraklık olacak. Tüm çalışmalar bu şekilde değişen iklim senaryoları için yapılacak" dedi.

Türkiye'de kısa bir süre önce yaşanan sel felaketlerini hatırlatan Pepe, "Bir yılda yağacak yağmur 2 saatte yağıyor. İklim değişikliği işte budur. Siz, mevsimlerin yağış ve sıcaklık ortalamalarının dışında bir durumla karşılaşırsanız, bu tür şeyler yaşarsınız. Bu, iklim değişikliğinin bir belirtisidir. Kyoto raporunda, kamu, özel sektör, sanayi ne yapacak, tarım ne yapacak bunlar görüşülecek. Herkesin bir çalışması var" diye konuştu.

Kaynak: İHA