İstanbul: Bakan Pepe'den "Acaristanbul" Açıklaması

İstanbul: Bakan Pepe'den "Acaristanbul" Açıklaması

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul'da 30 Gün İçinde Ruhsat Yenilenmemesi Durumunda Yıkım İşleminin Gerçekleşeceğini Açıkladı.

İstanbul: Bakan Pepe'den

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Acaristanbul'da 30 gün içinde ruhsat yenilenmemesi durumunda yıkım işleminin gerçekleşeceğini açıkladı.

İSO'nun Çevre Ödül törenine katılan Bakan Pepe, gazetecilerin "Danıştay, Acaristanbul'la ilgili uygulamayı veto etti. Yıkım kararı alacak mısınız?" sorusunu, ''Konuyla ilgili bugün bir gazetede yer alan haber şunu ortaya koyuyor; Acaristanbul'da 138 tane binaya Beykoz Belediyesi ayrı ayrı tebligatta bulundu. Tebligatta, '30 gün içinde ruhsatı iptal edilmiş olan bu binaları ruhsatlı hale getir' deniyor. Ruhsatlı hale gelmediği takdirde İmar Kanunu'ndan doğan bir görev 'binaları yık, eski haline getir'. Burayı sen yıkmazsan yıktırılır. Parası kendisinden tazmin edilir. Burada İmar Kanunu ve mevzuatında konuyla ilgili maddelerden bahsediyorum. Burada 30 gün içinde, 30 gün dolduktan sonra eğer ruhsat yenilenmezse, İmar Kanunu'ndan kaynaklanan bu tür bir uygulama doğacaktır'' diye cevapladı.

Bakan Pepe, müteahhit firmanın bakanlıktan ön izin ve kesin izin alması gerektiğini belirtti. "İzin verilir mi?" sorusuna üzerine de Pepe, "Daha önce izin verseydik verirdik. 6831 sayılı Orman Kanunu, özel ormanlarda nasıl yapılaşma yapılacağını anlatıyor" dedi. Pepe, Beykoz Konakları ile ilgili soruyu ise "Şu anda Acaristanbul'u konuşuyoruz" diyerek cevapsız bıraktı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ise, "Bu dönem içinde ruhsatlarını getirebilirlerse problem yok. Ama bakanlık buna ruhsat vermeyeceğini ifade ediyor, 'olmaz böyle bir şey' diyor. Bakanımız da kararlı. 'Biz bunu bakanlık olarak yıkacağız' diyor. Sayın Bakan, 'Bakanlık olarak biz yıkabiliriz' dedi. İlçe belediyesi veya bizden destek isterlerse değerlendiririz. Bize 'kaldırın' derlerse, biz kaldırırız" ifadelerini kullandı.