İstanbul: Bakan Aksu Polis Merkezi Açtı

İstanbul: Bakan Aksu Polis Merkezi Açtı

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Varlığını, vatanın varlığına feda eden güvenlik kuvvetlerimizi, teröristler saldırılarla yıldıramayacaktır. Terörle mücadele konusundaki kararlılığımız ve siyasi irade devam ediyor" dedi.

İstanbul: Bakan Aksu Polis Merkezi Açtı

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, "Varlığını, vatanın varlığına feda eden güvenlik kuvvetlerimizi, teröristler saldırılarla yıldıramayacaktır. Terörle mücadele konusundaki kararlılığımız ve siyasi irade devam ediyor" dedi.

Yeşilköy Şehit Şakir Tosun Polis Merkezi Amirliği, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun katıldığı törenle bugün hizmete açıldı. Törene Bkan Aksu'nun yanısıra İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah, Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen, İl Milli Eğitim Müdürü Ata Özer ve Sanatçı Alişan ile çok sayıda davetli katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan Aksu, hizmete açılan binanın devlet-vatandaş işbirliğinin güzel bir örneği olduğunu belirtti ve binayı yapan firma ile araziyi temin eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Huzur ve güvenliği temin edilmiş ortamda yaşamanın, insanlığın en hayati arzularından biri olduğunu belirten Aksu, "Burada atılmış adım, suçlunun ensesine ve vatandaşın gönlüne yaklaşmak için de atılmış bir adımdır. Vatandaşın güvenliğini daha iyi sağlamak için emniyet teşkilatını, teknolojiden insan kaynaklarına sürekli yeniledik. Bu anlamda bir dizi projeyi ortaya koyduk. Öte yandan, polis sayısını da dünya standartlarına çıkarmak için gayret gösterdik. Ülkemizin gözbebeği İstanbul'un daha güvenli bir yer olması için polis sayımızı artırıyoruz. Bu yıl mezun olan polislerden yüzde 66'sını İstanbul'da görevlendirdik. Daha nitelikli bir polis gücü ile suç ve suçlularla mücadelede, halkın desteğini alan ve güven duygusunu geliştiren anlayışla, daha faydalı hizmet edileceğine inanıyoruz'' diye konuştu.

"DEVLETİN ŞEFKATİNİ VE GÜVENİNİ GÖSTERİNİZ"

''Toplum Destekli Polislik'' anlayışını hayata geçireceklerini kaydeden Aksu, bunun için İstanbul'un da aralarında bulunduğu 10 ilin pilot il seçildiğini bildirdi. Bakan Aksu, açılışı yapılan polis merkezi amirliğinin adını şehit bir polisten aldığını da hatırlatarak, "Varlığını, vatanın varlığına feda eden güvenlik kuvvetlerimizi, teröristler saldırılarla yıldıramayacaktır. Terörle mücadele konusundaki kararlılığımız ve siyasi irade devam ediyor. Terörle mücadele konusunda Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün imkanları seferber edilerek gereken her türlü tedbirin alınması ve uygulanması konusunda kararlıyız. Polis arkadaşlarıma da seslenmek istiyorum; anayasamızın koyduğu kurallardan ve insan haklarına riayetten asla ayrılmayınız. Unutmayın ki vatandaşımız polisin kişiliğinde devleti görmektedir. Devletin şefkatini ve güvenini gösteriniz. Karakollarımızı halkımızın gönül rahatlığıyla girebileceği ve dertlerini çekinmeden söyleyebileceği yerler haline getiriniz'' ifadelerini kullandı.

Daha sonra konuşan İstanbul Valisi Muammer Güler ise, bu bölgede güvenliği sağlamak adına açılacak polis merkezi amirliğinin önemli katkılar sağlayacağına inandığını vurgulayarak, ildeki mevcut ihtiyaç nedeniyle yeni polis merkezleri açmaya devam edeceklerini bildirdi.

İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da, İstanbul Emniyeti'nin ilin her noktasında güvenliği sağlamak ve hizmetin en iyisini vermek gayretinde olduğunu belirterek, emniyet güçlerinin başarılı çalışmalarının sürdürülmesi için halkın güven ve desteğine ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen ise, güvenliği sağlamada birinci derecede sorumlu polislerin, terör ve organize suç örgütlerinin her zaman hedefi olduklarını ifade ederek, şehit olanlardan bu merkeze adını veren Şakir Tosun'un manevi huzurunda tüm şehitleri saygıyla andığını ifade etti.

Konuşmaların ardından Bakan Aksu, şehit polis memuru Şakir Tosun'un eşi Halide Tosun ve polis merkezi amirliğinin yapımında emeği geçenlere plaket verdi. Halide Tosun törene, şehit eşinin adını taşıyan oğluyla birlikte katıldı.

Daha sonra Bakan Aksu, beraberindekilerle birlikte polis merkezi amirliği ve Atatürk büstünün açılışını yaptı. Vali Muammer Güler ile Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da, tören sonunda Bakan Aksu'ya birer plaket sundu.

Kaynak: İHA