İstanbul: Aziz Yıldırım, Kıran'ın İddialarıyla İlgili Soruşturma Açılmasını İstedi

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, dilekçeyle Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) başvurarak, TFF Yönetim Kurulu üyesi Tahir Kıran'ın, medyada yer alan iddialarıyla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

İstanbul: Aziz Yıldırım, Kıran'ın İddialarıyla İlgili Soruşturma Açılmasını İstedi

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, dilekçeyle Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) başvurarak, TFF Yönetim Kurulu üyesi Tahir Kıran'ın, medyada yer alan iddialarıyla ilgili soruşturma açılmasını istedi.

Fenerbahçe Kulübü'nün resmi internet sitesinden yayınlanan dilekçenin örneğinde Tahir Kıran'ın, medyada yer alan demeçlerinde Fenerbahçe Kulübü ve Aziz Yıldırım hakkında asılsız iddialarda bulunduğu belirtildi. Aziz Yıldırım, TFF'ye yazdığı ve Spordan Sorumlu Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin'e de gönderdiği dilekçede, 31 Ağustos 2006 tarihli Sabah Gazetesi ve 01.09.2006 tarihli Fotospor Gazetesi'nde yer alan, TFF Yönetim Kurulu üyesi Tahir Kıran'ın açıklamalarını hayretle ve ibretle izlemekte olduklarını kaydederek, "Hakarete varan birçok gerçek dışı iftira ve iddianın yanı sıra Kıran, kulübümüzün geçen yıl Galatasaray ile müsabakası olan takımlara beraberlik için 350 bin YTL, galibiyet için 500 bin YTL teşvik primi verdiği, benim Ankara Faal Futbol Hakemleri Derneği'nin daimi konuğu olduğum, hatır şikeleri yaptığım, şike ve kaosun sebebi olduğum şeklinde iddia ve ithamda bulunmaktadır. Kıran'ın iddia ve isnat ettiği hususlar TFF'nin Futbol Disiplin Talimatı'nda yaptırıma bağlanan eylemlerdir. Anılan talimatın 'Suça Teşvik' başlıklı 32. maddesi, 'Müsabaka Sonucunu Etkileme' başlıklı 34. maddesi, müsabaka sonucunu etkilemeye yönelik 'Yönetim' başlıklı 37. maddesi, isnat edilen fiillerle ilgili yaptırımları hükme bağlamaktadır. Tahir Kıran, federasyonunuz yönetim kurulu üyesidir. İsnat ettiği fillerle ilgili bilgi ve belgelere sahip olmadan, bir federasyon yöneticisi olarak böyle bir söylemde bulunması kabul edilemez. İşin ilginç yanı, Kıran gazetelerde yer alan bu söylemini daha sonra yalanlamak ihtiyacını duymadığına göre, bu söylemine sahip çıktığı anlaşılmaktadır. Kıran'ın açıklamaları esas alınarak, TFF'nin, isnat edilen fiiller ile ilgili soruşturma açmasını talep etmekteyiz. Kamuoyunda zaman zaman çeşitli çevrelerce dile getirilen şike iddialarından farklı olarak ve ilk kez bir federasyon yöneticisinin, böyle bir iddia ile ortaya çıktığını görmekteyiz. Yöneticiden beklenen, yakınma ve spekülasyon üretmek değil, elindeki bilgi ve belgelere dayalı olarak iddia ettiği olayın soruşturulması için federasyondaki kurulları harekete geçirmektir. Yapılacak soruşturma neticesinde iddia ve isnat edilen fiillerin tümü ile yalan ve gerçek dışı olduğu ortaya çıktığında, Kıran hakkında disiplin talimatı hükümlerinin uygulanması gerekmektedir. Kıran'ın eylemi Futbol Disiplin Talimatı'nın 24. maddesinde yer alan 'Hakaret' başlıklı fiil ile örtüşmektedir. Tarafsız ve sorumlu olması beklenen ve futbol yönetiminde yer alan bir yöneticiden beklenmeyecek davranışları gösteren Tahir Kıran'ın bu tutumu ile ilgili yakınmalarımız ayrıca Spordan Sorumlu Devlet Bakanı'na da iletilecektir. TFF'nin haklı yakınmalarımıza sessiz kalması halinde, konuyu UEFA ve FIFA'ya taşıyacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz. Tahir Kıran hakkında adli mercilere başvuru hakkımız saklıdır. Gereğinin yapılmasını arz ve talep ederiz" ifadelerini kullandı.