Haberler » Ekonomi » Haber

İstanbul: Altın Yorum

Goldaş Kuyumculuk Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Binatlı, Altın Fiyatlarının İlk Etapta 548 Dolar Seviyelerini Test Edeceğini, Burayı Kırması Durumunda İse 533 Dolar ve Daha Sonrada 490 Dolar Seviyelerine Kadar Gerileyebileceği Tahmininde Bulundu.

İstanbul: Altın Yorum

Goldaş Kuyumculuk Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Binatlı, altın fiyatlarının ilk etapta 548 dolar seviyelerini test edeceğini, burayı kırması durumunda ise 533 dolar ve daha sonrada 490 dolar seviyelerine kadar gerileyebileceği tahmininde bulundu.

Çetin Binatlı, altın fiyatlarına ilişkin haftalık yorumunda, şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz hafta beklenen düşüş gerçekleşti ve fiyatlar petrol fiyatlarının gevşemesine paralel olarak 560 dolar seviyelerine kadar seri bir şekilde düştü. Bu noktadan sonra OPEC'in petrol fiyatlarındaki hızlı düşüşü frenlemek için, günlük üretimini 1 milyon varil kısacağnı açıklaması altın fiyatlarına destek olarak yansıdı ve fiyatları az da olsa 571 dolar destek seviyesinin üzerine taşıdı. Bu arada ECB-Avrupa Merkez Bankası toplantısında beklendiği üzere faiz artış kararı çıktı ve banka faizleri yüzde 0.25 baz puan artırarak yüzde 3.25 seviyelerine çıkardğını açıkladı. İngiltere Merkez Bankası ise faizlerini değiştirmeyerek aynı seviyede bıraktı. İsveç Merkez Bankası ise Eylül 2006 ve Eylül 2007 arasında 10 ton altın satacağını açıkladı. Dünyanın en büyük altına dayalı fonu olan 'streetTRACKS', hafta içerisinde yaptığı açıklamada Asya'nın ilk altına dayalı fonunun, 11 Ekim'de Singapur Borsası'nda işlem görmeye başlayacağını bildirdi. 'streetTRACKS' fonu, 2004 yılında Dünya Altın Konseyi tarafından piyasalara sürülmüştür. Yaklaşık 7 milyar dolar aktife sahip olan fonun günlük işlem hacmi ise yaklaşık 400 milyon dolar civarındadır. Önceki haftalarda yer verdiğimiz yorumlarımıza paralel olarak fiyatlarn ilk etapta 548 dolar seviyelerini test edeceğini, burayı kırması durumunda ise 533 dolar ve daha sonrada 490 dolar seviyelerine kadar gerileyebileceğini öngörüyoruz. Altın fiyatlarındaki zayıflama trendinin kalıcı olmadığı görüşündeyiz. Yılsonunda tekrar 600 dolar seviyelerinin üzerinde kapatacağını öngördüğümüz fiyatların, önümüzdeki yıl tekrar 700 dolar seviyelerini test edebileceğini tahmin ediyoruz."