İstanbul: A Milli Erkek Basketbol Takımı, Dünya 6.'lığını Kutladı

Japonya'da düzenlenen 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 6. olan A Milli Erkek Basketbol Takımı için kutlama gecesi düzenlendi.

İstanbul: A Milli Erkek Basketbol Takımı, Dünya 6.'lığını Kutladı

Japonya'da düzenlenen 2006 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda 6. olan A Milli Erkek Basketbol Takımı için kutlama gecesi düzenlendi.

Reina gece kulübünde gerçekleştirilen organizasyona, Gençlik Spor Genel Müdürü Mehmet Atalay, Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, milli takım teknik heyeti, oyuncular ve çok sayıda davetli katıldı. A Milli Takım'ın genç yıldızı Ersan İlyasova ise anne annesinin vefatından dolayı organizasyonda yer almadı. Gecede federasyon yetkilileri, milli takım oyuncuları ve teknik heyete başarılarından dolayı sponsor firmalar tarafından başarı plaketleri verildi.

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, gecede yaptığı konuşmada, Türk Milli Takımı'nın, Dünya 6.'lığı ile önemli bir başarıya imza attığını belirterek, "Türk Milli Basketbol Takımı, Japonya'da sadece elde ettiği dereceyle değil, gösterdiği mücadeleyle takdir topladı" diye konuştu.

Başkan Demirel, önlerindeki Avrupa Şampiyonası ile Olimpiyat Oyunları elemelerinde daha iyi dereceler elde ederek Türk milletini gururlandırmaya devam etmek istediklerini söylerken, basın mensuplarının, kadroda yer almayan Hidayet ve Mehmet'in tekrar milli takıma dönüp, dönemeyeceği ile ilgili soruya ise, "Milli takımın parçası olmak kurallara bağlı. Bu konuda federasyonun ve teknik kadronun koyduğu prensipleri benimsemek, bunun için içtenlikle, isteyerek, özveriyle çalışmak gerekiyor. Bu değerleri bozmayacak şekilde herkes, milli takım içinde yer alabilir" cevabını verdi.

Milli Takımlar Direktörü Doğan Hakyemez ise Dünya 6.'lığının rüyalarındaki derece olduğunu kaydederek, "Sonuçta 2010'a bir takım hazırlamak zorundaydık. Orada oynadığımız maçlarda yenilsek bile takdir edilen bir mücadele ortaya çıktı. Sakatlıklara rağmen oyuncuların oynama arzuları vardı. Yaptıkları fedakarlığı hayatımız boyunca unutmayacağız. Bundan sonra böyle mücadele eden bir takım izleyeceksiniz" diye konuştu.

A Milli Takım kaptanı İbrahim Kutluay da Dünya Şampiyonası'nda Türk halkının, sahada görmek istedikleri milli takımı gördüklerini belirterek, "Sahada savaşan, maçı bırakmayan, son dakikaya kadar mücadele eden bir takım yaratmaya çalışmıştık. Çok değerli bir başarı elde ettik" şeklinde konuştu.

Dünya Şampiyonası'nda yaşanan sakatlıkların, daha iyi bir derece elde etmelerini engellediğini de anlatan İbrahim, "Amacımız bundan sonraki turnuvalarda, bu oyunumuzun üzerine koyup, 2010'da ev sahipliğini üstleneceğimiz Dünya Şampiyonası'nda madalya kazanmak" diye konuştu.

Yeni sezonda Fenerbahçe Ülker formasını giyecek olan İbrahim Kutluay, Milli Takım'daki görevlerini tamamladıklarını ve artık lige konsantre olacaklarını da söyleyerek, "Fenerbahçe'nin 100. yılı olması sebebiyle büyük beklentiler var. Çok iyi bir kadro kuruldu. Mutlaka şampiyon olmak istiyoruz. Başarılı günler geçireceğimize inanıyorum" şeklinde konuştu.

İbrahim ayrıca, Fenerbahçe futbol takımının da başarılı olacağını ileri sürerek, "Beklentiler her zaman büyük. UEFA Kupası'nda büyük başarılar kazanacağımızı umuyorum. Fenerbahçe bu senenin en büyük şampiyonluk adayı. Son transferlerle Avrupa'da da ilerleyecektir" dedi.

Kaynak: İHA