İstanbul 743. Şeb-i Arus Özel Sema Töreni

İstanbul 743. Şeb-i Arus Özel Sema Töreni

Etkinlik.io - Haberler | Kültür Sanat
İstanbul 743. Şeb-i Arus Özel Sema Töreni

İstanbul 743. Şeb-i Arus Özel Sema Töreni, Sirkeci Garı Salonu'nda sizleri bekliyor.

İstanbul 743. Şeb-i Arus Özel Sema Töreni, Sirkeci Garı Salonu'nda sizleri bekliyor.

Geleneksel Hz Mevlana Celaleddin-i Rumi efendiyi anma ve tasavvuf konseri ve sema töreni programını tarihi sirkeci tren garı etkinlik salonunda gerçekleşiçektir. Sema mevlevi grubu olarak kurulan topluluğumuz başta İstanbul olmak üzere yurt dışında ve yurt içinde tasavvuf konseri ve sema töreni içra etmektedir. Mevlana ve mevlevilik tamamen sevgi ve hoşgörü üzerine kurulmuş bir yoldur.

Hz Mevlana yaradana gönül veren bütün dünyadaki yaratıkları yaradandan ötürü sevmeyi ve bizlere sevgiden söz etmeyi öğreten bir aşk piridir. Denizi bir testiye dökersen ne kadar alır kısmeti işte deniz nasıl testiye kabın genişliği kadar sığarsa Mevlana da kelime kalıplarına ve bizim idrakimize istidatımız nispetinde sığar. Nitekim Hz. Mevlana en kuvvetli ve en üstün idrakinde ötesindedir. Tören Hz. Muhammed a.s öven naat-ı şerifin okunmasıyla başlanır. Naat-ı şerifin okunmasından sonra ney taksimine geçilir. Ney taksiminin bitiminde semazenler semazen başının işaret ettiği yere geçip semaya başlarlar. Bundan sonra başlayan devri veledi ölümden sonra dirilmeyi temsil eder. Hırkası kabri sikkesi mezar taşını temsil eden semazen devri velediden sonra başlayan ayinde semazenler usulünce hırkalarını çıkarır. Dünyevi işlerinden soyunurlar, sema töreni 4 kısımdan oluşur.  

1. Selam insanın kulluğunu idrak etmesini 2. Selam allahın kudreti karşısında hayranlık duyulmasını 3. Selam insanın kudret karşısında duyulan hayranlığın aşka dönüşmesini 4. Selam insanın kulluğuna dönüşünü anlatır. Tören okunan Kur'an-ı Kerim ve dualarla bitirilir.

Kaynak: Etkinlik.io

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title