İsrail Uçaklarının Suriye Operasyonu

İsrail Uçaklarının Suriye Operasyonu

İçeriği Hala Gizem Barındıran, İsrail Uçaklarının Suriye Sınırları İçindeki Hava Saldırısında; Uçakların Suriye'nin, Türkiye Sınırı Yakınlarındaki Bir Radar İstasyonunu da Vurdukları Belirtildi.

İsrail Uçaklarının Suriye Operasyonu

Karşılıklı doğrulanmasına rağmen, içeriği hala gizem barındıran, İsrail uçaklarının 6 Eylül'de Suriye sınırları içindeki hava saldırısında; uçakların Suriye'nin, Türkiye sınırı yakınlarındaki bir radar istasyonunu da vurdukları belirtildi.

ABD'de yayımlanan Aviation Week & Space Technology adlı savunma dergisinin 26 Kasım'da yayımlanacak sayısında tamamı verilecek haberin alıntısı, İsrail'de tüm medya kuruluşlarının sitelerine yansıdı.

Uçakların, daha önce Kuzey Kore ile işbirliği içinde inşa edilen bir nükleer reaktörü vurduğu çeşitli kaynaklarca belirtilmiş, ancak ne İsrail, ne Suriye bunu doğrulamıştı.

Haberde, İsrail savaş uçaklarının asıl hedefinin, Deyr az-Zawr'da nükleer reaktör olduğundan şüphelenilen bir tesis olduğu, ancak bu saldırının, Türkiye sınırına yakın Tel el-Ebuad bölgesindeki Suriye radar tesisinin önceden vurulmasıyla mümkün hale geldiği bildirildi.

Amerikalı istihbarat uzmanları, radar istasyonunun, İsrail savaş uçaklarının, Suriye hava sahasından giriş çıkışının izlenmesine meydan verilmemesi için, elektronik saldırılar ve hassas bombalar aracılığıyla vurulduğunu belirtti. Saldırı süresince, Suriye'nin tüm hava savunma radar sisteminin işlevsiz kaldığı da kaydedildi.

Habere göre ABD, İsrail'i, saldırıyı gerçekleştirirken Suriye hava savunmasıyla ilgili bilgilerle takviye etti.

Hava operasyonuna herhangi bir katılımı olmamakla birlikte, ABD'nin saldırı sırasında Suriye'den gelen elektronik yayılmaları izlediği kaydedildi. Amerikalı bir elektronik savaş uzmanı, "Muhtemel saldırı hedefleriyle ilgili konsültasyonlardan başka, ABD'nin hava operasyonuna etkin bir katılımın olmadığını" söyledi.

Dergiye konuşan İsrail Savunma Bakanlığı Müsteşarı Pinhas Buhris ise "saldırı ve savunma amaçlı elektronik savaşın, en ilgi çekici yeni alanlardan biri olduğunu" söylemekle yetindi. Müsteşar, "Tek söyleyebileceğim, elektronik savaş teknolojisini büyük bir dikkatle takip ettiğimiz. 5 yıl öncesine kadar bu konuda şüphelerim vardı, ama başardık. Şimdi her şey değişti" dedi.

Hava saldırısını ilk açıklayan taraf Suriye olmakla birlikte, Kuzey Kore'nin yardımıyla yapılan bir nükleer reaktörün vurularak, tahrip edildiği iddialarını tümüyle yalanlamıştı. Kuzey Kore de Suriye ile herhangi bir nükleer işbirliği bulunmadığını bildirmişti.

İsrail ise saldırıyı doğrulamaktan öte herhangi bir açıklama yapmadı ve bu konu ile ilgili sessiz kalmayı sürdürdü.

Tel Aviv üniversitesi profesörlerinden Uzi Even ise kanıtların, Suriye'de vurulan bölgenin gerçekte nükleer bir reaktör olmadığını, ancak nükleer bombaların montajının yapıldığı bir tesis olduğunu iddia etti.

Kaynak: AA