İsrail-suriye Görüşmeleri

İsrail-suriye Görüşmeleri

Suriye ve İsrail Arasındaki Barış Görüşmelerinde İsrail'in Golan Tepeleri'ni Vermeyi Kabul Ettiği Söylentileri Ülkeyi Karıştırdı.

İsrail-suriye Görüşmeleri

Suriye ve İsrail arasındaki barış görüşmelerinde İsrail'in Golan Tepeleri'ni vermeyi kabul ettiği söylentileri ülkeyi karıştırdı.

Suriye ve İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan eş zamanlı olarak yapılan açıklamalarda, Türkiye Dışişleri Bakanlığı'nın arabuluculuğunda barış görüşmelerinin gerçekleştiği, iki devletten bürokratların pazartesi gününden beri Türkiye'de olduğu ve görüşmeleri sürdürdüğü bildirildi. Görüşmelerde İsrail'in, Golan Tepeleri'ni vermeyi kabul ettiği söylentileri ise ülkeyi karıştırdı.

120 sandalyeli İsrail Parlamentosu'nda 57 parlamenterin, anlaşma sağlanması halinde Golan Tepeleri'nin verilmesi hususundaki yasa tasarısına imza attıkları, ancak meclisin üçte ikisinin olası bir durumda bu tasarıya imza atması gerektiği ifade edildi. Ulusal Birlik ve Din Partisi Milletvekili Eliyahu Gabbau, şu ana kadar 57 parlamento üyesinin imzaladığı yasa tasarısının, meclisin üçte ikisi tarafından onaylaması gerektiğini söyledi.

Bu arada İsrailli yetkililer de, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim tarafından söylendiği ifade edilen, 'İsrail barış anlaşması çerçevesinde Golan'ı bırakmayı kabul etti' sözlerinin doğru olmadığını belirtti. İsrailli yetkililer, görüşmelerle ilgili açıklamanın bugün eş zamanlı olarak yapıldığını, açıklamada Golan'ın durumuna değinilmediğini ve bunun da nedensiz olmadığını söyledi. İki tarafın bu açıklamanın yapılabilmesi için haftalardır çalıştığını kaydeden İsrailli yetkililer, bu açıklamada Golan hakkında herhangi bir söz olmadığını bildirdi.

Öte yandan Washington'dan yapılan açıklamada, barış görüşmelerinin yapılmasının ABD için sürpriz olmadığı ifade edilerek, ABD'nin görüşmelerin bir parçası olmadığı belirtildi.

(İA-OYK-OYK-CC-D)