İsrail Saldırıları Lübnan'da Çevre Felaketine Neden Oldu

İsrail Saldırıları Lübnan'da Çevre Felaketine Neden Oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Koordinatörü Achim Steiner, 2006'da İsrail'in Lübnan'ın Güneyine Gerçekleştirdiği Saldırıların Ülkede Ciddi Bir Çevre Felekatine Yol Açtığını Söyledi.

İsrail Saldırıları Lübnan'da Çevre Felaketine Neden Oldu

Birleşmiş Milletler (BM) Çevre Koordinatörü Achim Steiner, 2006'da İsrail'in Lübnan'ın güneyine gerçekleştirdiği saldırıların ülkede ciddi bir çevre felekatine yol açtığını söyledi.

Berlin'de medya mensuplarına açıklamalarda bulunan Steiner, felaketin yol açtığı maddi hasarın gerçek anlamda tespitinin yıllar alacağını vurguladı. Steiner, "30 binin üzerinde ev ve apartman yerle bir edildi. Yüzden fazla köprü yıkıldı. Binlerce insan evlerini terk etmek zorunda kaldı. BM'nin hazırladığı rapora göre, su altı kaynakları ve alt yapının vurulması, yakıt depolarının bombalanması sonucu denize ve karaya karışan petrolün yol açtığı zarar endişe verici" dedi. Özellikle Güney Lübnan'da patlamamış bombaların oluşturacağı tahribata da dikkat çeken Steiner, "Bu nedenle BM ve diğer uluslararası örgütlerin yardımı büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Alınan önlemler konusunda da bilgi veren Steiner, "BM olarak, mevcut çevre kirliliğine karşı acil önlem alınması önerisinde bulunduk. Evlerin inşası, sokakların altyapısı konusunda büyük yatırım ve emek gerekiyor. Ayrıca Lübnan Hükümeti'nden çeşitli araştırmalar yapmasını istedik. Mesela deniz üstünde bulunan petrol tabakasının dibe çökme tehlikesi ne boyutta, ki petrol ağır olduğu için böyle bir tehlike sözkonusu. Ayrıca deniz dibine çökmüş petrol takabasının durumu nedir bilemiyoruz. Bunun deniz ürünlerine etkisi ne olacak? Bu konuda Lübnanlılar'ı harekete geçirmek ve duyarlı hale getirmek önemli. İsrail'in bu konuda etkin olup olmaması ise, uluslararası hukuk alanında ve hukukçuların cevap vereceği bir soru" dedi.

(SE-İB-İB-OK-D)

Kaynak: İHA