İsrail, Rusya'nın Hamas'la Uzlaşı İçin Aracılık Teklifini Reddetti

İsrail, Rusya'nın Hamas'la Uzlaşı İçin Aracılık Teklifini Reddetti

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, Yılbaşı Tatilinde Bulunduğu Soçi'de İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le Bir Telefon Görüşmesi Gerçekleştirerek Sivil Kayıplar Konusunda Endişeli Olduklarını Söyledi.

İsrail, Rusya'nın Hamas'la Uzlaşı İçin Aracılık Teklifini Reddetti

Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, yılbaşı tatilinde bulunduğu Soçi'de İsrail Başbakanı Ehud Olmert'le bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek sivil kayıplar konusunda endişeli olduklarını söyledi.

Bölgede ateşkesin bir an önce sağlanmasını isteyen Medvedev, "Rusya sivil kurbanların sayısının artmasından ve insani durumun giderek kötüye gitmesinden endişe duymaktadır." dedi. Medvedev'in Olmert'le yaptığı telefon görüşmesinin İsrail'in inisiyatifi ile gerçekleşmesi dikkat çekti.

Görüşmede, Rusya lideri bölgede durumun normale dönmesi için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Ortadoğu dörtlüsü çerçevesinde her türlü desteği vermeyece devam edeceklerini söyledi. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Ortadoğu temsilcisi Aleksander Saltanov bölgede temaslarına başladı. Saltanov'un İsrail ve Filistin temsilcilerinin yanı sıra Suriye ve Ürdün'e de uğraması bekleniyor.

Bölgede temaslarına başlayan Rusya Dışişleri Bakanı Saltanov ilk olarak İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile bir araya geldi.

Livni, Saltanov'un Hamasla ateşkesin sağlanması için Rusya'nın arabuluculuk teklifini reddetti. Rus haber ajanslarında yer alan bilgiye göre Livni, "Hamas'ı etkisiz hale getirme konusunda çok ciddiyiz. Onların legal hale gelmesini sağlayacak herhangi bir girişimde bulunmayız. Hamas'la tartışacak hiçbir konumuz yok." restini çekti.

İsrail'in diğer ülkelerin kendi yöntemleri ile yaptığı gibi terörle savaştığını; başka ülkelerden bölgeye gelerek terörle mücadele isteklerinin olmadığını söyledi.

Livni, "Biz şimdi uluslar arası kamuoyunun anlayış ve desteğini bekliyoruz. Hamas sadece İsrail'i değil, tüm bölge için tehdit oluşturuyor." iddiasında bulundu. (CİHAN)

Kaynak: CHA