İsrail Ordusundan BM Askerlerine Patlayıcı İmha Eğitimi

İsrail Ordusundan BM Askerlerine Patlayıcı İmha Eğitimi

İsrail Ordusunun, Geçen Yaz Hizbullah'a Karşı Düzenlediği Saldırılar Sırasında Güney Lübnan'a Attığı Patlayıcıları İmha Etmeleri İçin BM Barış Gücü Askerlerine Eğitim Verdiği Bildirildi.

İsrail Ordusundan BM Askerlerine Patlayıcı İmha Eğitimi

İsrail ordusunun, geçen yaz Hizbullah'a karşı düzenlediği saldırılar sırasında güney Lübnan'a attığı patlayıcıları imha etmeleri için BM barış gücü askerlerine eğitim verdiği bildirildi.

İsrail ordusunun yabancı ordularla ortak eğitim tatbikatlarından sorumlu yetkilisi Yarbay Amit Tesler, İsrail Mühendis Birliğinin, İtalyan ordusundan 5 komutanı, eylül ayında Tel Aviv kenti yakınlarındaki bir askeri üste bir hafta boyunca eğittiğini söyledi. Tesler, eğitim isteğinin İtalyan hükümetinden geldiğini vurguladı.

Eğitimde, İsrail ordusunun Lübnan savaşı sırasında kullandığı mayın türleri, top mermileri ve misket bombaları hakkında İtalyan askerlerinin bilgilendirildiği, bu patlayıcı mühimmatın nerelerde bulunabileceği ve nasıl imha edileceğiyle ilgili olarak uygulamalı eğitim verildiği belirtildi.

Tesler, İspanyol ordusundan bir grup barış gücü askerine de gelecek ay benzeri eğitim verilmesinin planlandığını ifade ederek, patlayıcı imha etmekle görevli hiçbir barış gücü askerinin zarar görmesini istemediklerini kaydetti.

Kaynak: AA