İsrail Kurey'in Müzakere Açıklamasını Yalanladı

İsrail Kurey'in Müzakere Açıklamasını Yalanladı

İsrail Hükümeti, İsrail ve Filistinli Müzakerecilerin Önümüzdeki Ay ABD'de Bir Araya Geleceği Yönündeki Açıklamaları Yalanladı.

İsrail Kurey'in Müzakere Açıklamasını Yalanladı

İsrail hükümeti, İsrail ve Filistinli müzakerecilerin önümüzdeki ay ABD'de bir araya geleceği yönündeki açıklamaları yalanladı.

Eski Filistin Başbakanı ve başmüzakereci Ahmed Kurey, ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice'ın İsrail ve Filistinli yetkilileri görüşmeler için Washington ve New York'a çağırdığını söylemişti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ariye Dekel ise, Kurey'in açıklamasının gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Bu tür bir gelişmeden haberimiz yok" dedi.

Barış müzakereleri çerçevesinde İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni ile düzenli olarak bir araya gelen Kurey, ABD'deki görüşmelerin zamanına dair belli bir tarih vermemişti.

2000'deki ikinci intifada ile kesilen Ortadoğu barış görüşmeleri, geçtiğimiz Kasım ayında ABD'de yapılan Annapolis konferansıyla yeniden canlandırılmıştı. ABD Başkanı George W. Bush, Ocak ayında Beyaz Saray'daki görevinden ayrılmadan önce İsrail ve Filistin arasında bir barış anlaşması imzalanacağına dair inancını dile getirmişti.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert ve Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas da yıl sonu itibariyle barış görüşmelerinde belli bir noktaya gelmeyi amaçlıyor.

(DPA-DD-İB-ÖK-D)

Kaynak: İHA