İsrail, İran'ın Nükleer Silah Üzerinde Çalıştığında Israrlı

İsrail, İran'ın Nükleer Silah Üzerinde Çalıştığında Israrlı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İran'ın Nükleer Silah Elde Etmek İçin Çalışmaya Devam Ettiğini Söyledi.

İsrail, İran'ın Nükleer Silah Üzerinde Çalıştığında Israrlı

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, İran'ın nükleer silah elde etmek için çalışmaya devam ettiğini söyledi.

Başkent Berlin'de Almanya Başbakanı Angela Merkel'le yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Olmert, "Hiçbir şey bizim tutumumuzu değiştiremez. İran'ın nükleer silah üretmek için ciddi manada gizli planlar yaptığından eminiz" şeklinde konuştu.

Olmert, İran'ın Rusya'dan uranyum almasının ve daha fazla uranyum arayışında olmasının nükleer silah elde etme çabalarının göstergesi olduğunu ifade etti.

Merkel ise, Almanya'nın İran'ın uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermesi konusunda uluslararası toplumun taleplerine uyması, aksi takdirde çeşitli ekonomik yaptırımların uygulanması konusunda çift taraflı baskı stratejisine devam edeceğini söyledi. "Diplomatik yollardan bir çözüm bulunabileceğine olan güçlü inancımı ve diplomatik çözüme destek verdiğimi defalarca dile getirdim" diyen Merkel, Almanya'nın BM daimi üyesi 5 ülkeyle birlikte İran'a yönelik üçüncü bir müeyyide taslağı üzerine

çalıştıklarını bildirdi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik ablukasını eleştirmeyi reddeden Merkel, "Gazzelilerin içinde bulunduğu durumun zor olduğunu biliyorum. Bu konuda elimizden gelen yardımı yapmaya çabalıyoruz. Bununla birlikte, İsrail devletine yönelik terörist eylemler sona erdirilmelidir" dedi.

Merkel ayrıca, "Kimse Gazze'de bir insanlık krizi yaşanmasını istemiyor, ancak İsrail'e yönelik terörist saldırlar da devam ediyor" diye konuştu.

(DPA-KB-İB-CC-D)