İsrail'in Mescid-i Aksa Yakınındaki Kazı Çalışması

İsrail'in Mescid-i Aksa Yakınındaki Kazı Çalışması

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (Unesco), İsrail'in El Aksa Camisi Yakınında Bulunan Mugrabi Kapısı'ndaki Hafriyat Çalışmalarını Denetlemek Üzere Bölgeye Bir Heyet Gönderme Kararı Aldı.

İsrail'in Mescid-i Aksa Yakınındaki Kazı Çalışması

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO), İsrail'in El Aksa Camisi yakınında bulunan Mugrabi Kapısı'ndaki hafriyat çalışmalarını denetlemek üzere bölgeye bir heyet gönderme kararı aldı.

İsrail'in 6 Şubat 2007 tarihinde başlattığı ve Müslümanların büyük tepki gösterdiği El Aksa Camisi yakınındaki hafriyat çalışmalarının UNESCO tarafından denetlenmesi kararlaştırıldı. UNESCO Direktörü Koichiro Marsuura bugün yayınladığı bildiride, "Bu görev, bana göre duruma karşı verilmiş en iyi cevaptır. Bu sayede, artan tansiyonun düşmesine ve diyalog altyapısının yeniden yapılandırılması sağlanabilir" dedi.

İlgili taraflarla yapılan görüşmelerden sonra, bölgeye gönderilecek ekibin belirlenmesi için kararın UNESCO'nun Dünya Mirası Merkezi Başkanı Francesso Bandarin'e bildirileceği kaydedildi. Kudüs, UNESCO'nun dünya mirası listesinde bulunan bir kent statüsünde. İsrail, Mescid-i Aksa'nın Mugrabi Kapısı'nda başlattığı çalışmanın El Aksa Camisi'ne zarar vermeyeceğini ileri sürmekte. Ancak, Türkiye'de dahil olmak üzere Müslüman ülkeler, özellikle de Filistinliler İsrail'in açıklamalarından tatmin olmamıştı.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA