İsrail'in İran'ın Uranyum Zenginleştirme Tesislerini Vuracağı İddiası

İsrail'in İran'ın Uranyum Zenginleştirme Tesislerini Vuracağı İddiası

İsrail, İran'ın Uranyum Zenginleştirme Tesislerine Nükleer Taktik Silahlarıyla Saldırı Gerçekleştirmeyi Planladığı Haberinin "Yanlış" Olduğunu Bildirdi.

İsrail'in İran'ın Uranyum Zenginleştirme Tesislerini Vuracağı İddiası

İsrail, İran'ın uranyum zenginleştirme tesislerine nükleer taktik silahlarıyla saldırı gerçekleştirmeyi planladığı haberinin "yanlış" olduğunu bildirdi.

Sunday Times gazetesinin, birkaç İsrailli askeri kaynağa dayandırarak verdiği haberinde İsrail'in, İran'ın uranyum zenginleştirme tesislerini yok etmek için düşük yoğunlukta bir nükleer saldırı gerçekleştirmeyi planladığını yazması üzerine İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyla ilgili bir açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev, haberin yanlış olduğunu belirterek, "İsrail, uluslararası toplumun, İran'ın nükleer programına bir son verilmesi çabalarının yüzde yüz arkasındadır. İsrail 1737 sayılı kararı tamamen destekliyor. Uluslararası toplum İran'a yönelik daha sert önlemler almaya hazır olmalıdır" diye konuştu.

Erken saatlerde, İsrail Göçmen Bakanı Zeev Boim'den konuyla ilgili gelen açıklamada haber "söylenti" olarak nitelendirilmişti. Bakan gazetecilere yaptığı açıklamada, "İran'ın nükleer programının önlenmesi için İsrail'in uluslararası çabaları desteklemesinin daha iyi olacağını" belirtmişti. İsmini vermek istemeyen üst düzey bir İsrailli yetkili ise haberi "saçmalık" olarak tanımlamıştı. Yetkili, "Bu geçmişte de sansasyonel olan, ancak sonunda hiçbir şeyin çıkmadığı manşetlerle kendini gösteren bir gazeteden gelen saçma bir bilgidir. İran'a nükleer saldırıda bulunacağımızı ve bunu yabancı bir gazeteye önceden açıklayacağımızı düşünmek kesinlikle gülünç. Eski başbakan Ariel Şaron'un tavsiye ettiği ve halefi Ehud Olmert tarafından izlenen, İsrail'in bu konudaki politikası değişmedi. İsrail, İran ordusuna saldırmayı planlamıyor. Bizim uluslararası toplumla birlikte tavsiye ettiğimiz çözüm, İran'a uygulanan yaptırımlardır" diye bildirmişti.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni ise konuyla ilgili olarak gazetecilere yaptığı açıklamada, "İslami Cumhuriyete yönelik herhangi bir harekat karşılıksız kalmayacak ve saldırgan harekattan dolayı çok çabuk pişman olacak" diye konuşmuştu.

(AFP-SŞ-SŞ-FS-FS-D)