İsrail'in Gazze Şeridi'nde Halka Uygulayacağı Yaptırımlar

İsrail'in Gazze Şeridi'nde Halka Uygulayacağı Yaptırımlar

İsrail, Filistinliler'in Roket Saldırılarına Karşı Ceza Olarak Uygulamaya Karar Verdiği Yaptırımları Pazar Günü Başlatacak. Bu Kapsamda Filistinliler'e Verilen Yakıt Miktarı Azaltılacak ve Elektrik Kesintilerine Gidilecek.

İsrail'in Gazze Şeridi'nde Halka Uygulayacağı Yaptırımlar

İsrail, Filistinliler'in roket saldırılarına karşı ceza olarak uygulamaya karar verdiği yaptırımları pazar günü başlatacak. Bu kapsamda Filistinliler'e verilen yakıt miktarı azaltılacak ve elektrik kesintilerine gidilecek.

Yaptırımları onaylayan Savunma Bakanı Ehud Barak'ın sözcüsü Ronen Moşe, "Yakıt tedarikinde azaltma pazardan beri hissedilecek. Elektrik kesintilerine de önümüzdeki günlerde başlayacağız" dedi. Moşe, elektriklerin kesilmesi hususunda bazı adli meseleler olduğunu, bu meselelerin halledilmesinin gerektiğini ifade etti. Elektrik kesintisi hususunda insan hakları kuruluşlarının yargıya başvurmaları bekleniyor. İnsan hakları kuruluşları, bu uygulamayı toplu cezalandırma olarak nitelendiriyor ve uluslararası

hukuka aykırı olduğunu kaydediyor.

İsrail, Filistrinli militanların roket saldırılarına karşı Gazze Şeridi'nin elektriğini periyodik olarak kesme ve yakıt tedarikini de sınırlama kararı almıştı. İsrail Savunma Bakan Yardımcısı Matan Vilnai ise, alınan bu tedbirlerin roket saldırılarıyla ilgili olmadığını, asıl amacın Gazze Şeridi'ni İsrail'den tamamen tecrit etmek olduğunu söylemişti. Vilnai, "Uzun dönemde kendimizi yüzde 100 bu topraklardan ayırmak istiyoruz" diye konuşmuştu.

(AFP-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA