İsrail'in Gazze'deki Katliamına Tepkiler - Haberler
Haberi Paylaş

İsrail'in Gazze'deki Katliamına Tepkiler

AA - Haberler | Güncel
İsrail'in Gazze'deki Katliamına Tepkiler

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Fikret Karaman, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını ve İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamını kınadı.

İlahiyat ve İslami İlimler Fakülteleri Dekanlar Konseyi Başkanı Prof. Dr. Fikret Karaman, ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasını ve İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamını kınadı.

Karaman, yaptığı yazılı açıklamada, insanlığın tarihi serüvenine şahitlik eden ve Müslümanların ilk kıblesi Kudüs'ün, Hz. İbrahim'den Hz. Musa'ya, Hz. İshak'tan Hz. İsa'ya kadar pek çok peygambere ev sahipliği yaptığını, bu nedenle üç semavi dinin mensupları tarafından da kutsal kabul edildiğini hatırlattı.

Mescid-i Aksa ve çevresinin mübarek kılındığını, Kudüs'ün asırlar boyunca adalet, barış ve huzurun merkezi olduğunu aktaran Karaman, "Hayat felsefesini terör üzerine inşa eden İsrail, son yetmiş yıldan bu yana Filistin topraklarını pervasızca işgal ederek kendine yeni yerleşim alanları açmaktadır. Gözlerini kan bürünmüş İsrail askerleri sudan bahanelerle mazlum, silahsız ve çaresiz Filistin halkını öz vatanlarında toplu ölüm, işkence ve çok yönlü şiddet eylemleriyle yok etmektedir." ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Karaman, İsrail'in zulüm ve sınır tanımaz eylemlerinin arkasında dün olduğu gibi bugün de ABD'nin desteği ve tahriklerinin bulunduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu vahşi ve acımasız politika sonucunda Filistin halkı kendi öz topraklarında adeta bir açık cezaevine mahkum edilmiştir.

Bir müddet önce ABD yönetiminin İsrail Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı, Birleşmiş Milletler tarafından reddedilmesine rağmen ABD uluslararası hukuku çiğneyerek İsrail'i cesaretlendirmiş ve bölgedeki gerginliği tırmandırmıştır. Bu tahrik ve gerilim sonucunda silahsız ve savunmasız Filistinli sivillere, İsrail askerleri tarafından ateş açılmak suretiyle 61 kişi şehit edilmiş, iki binden fazla kişi de yaralanmıştır. Oysaki ABD yönetiminin aldığı bu kararın hiçbir hukuki temeli ve insani yönü olmadığı açıktır. Mübarek Ramazan ayının arifesinde yapılan bu katliamın sorumluları olan Amerika Birleşik Devletlerini ve İsrail'i en güçlü bir biçimde kınıyor ve lanetliyoruz. Artık sabrımızı taşıran bu olay karşısında İslam dünyasının kendi aralarındaki görüş farklılıklarını bir tarafa bırakarak birlikte hareket etmeye, maddi ve manevi destekleriyle Filistin halkının yanında yer almaya davet ediyoruz."

AA - Son Dakika Haberleri