İsrail ile Gizli Temas

İsrail ile Gizli Temas

İsrailli Bakanın Gerginliği Gidermek İçin Davutoğlu ile Gizlice Görüştüğü Ortaya Çıktı.

İsrail ile Gizli Temas

İsrail Sanayi Bakanı Binyamin Ben-Eliezer'in Türkiye ile ilişkileri geliştirmek amacıyla Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile bugün Brüksel'de gizlice görüştüğü ortaya çıktı.

İsrail basınında çıkan haberlere göre görüşme, Başbakan Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak'ın onayıyla gerçekleşti. Aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise görüşmeden haberdar edilmedi. Bu durumdan öfkelendiği belirtilen Lieberman'ın teamüllerin çiğnendiği ve Netanyahu ile arasındaki güvenin sarsıldığını ifade ettiği belirtildi.
İsrail Sanayi Bakanı Binyamin Ben-Eliezer ile Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu arasında bugün gerçekleştirildiği belirtilen görüşmede talebin Türk tarafından geldiği öne sürüldü.

İsrail basının Netanyahu'nun bürosuna dayandırdığı habere göre Binyamin Ben-Eliezer, Başbakan Binyamin Netanyahu'yu arayarak Türk tarafının gayriresmi bir görüşme talep ettiğini aktardı. Türkiye'yle iletişme geçmek için son haftalarda birçok yolu deneyen Netanyahu da bu görüşmeyi engellemek için bir sebep görmedi.

Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman'a haber verilmemesi ise 'teknik nedenlere' bağlandı. İsrail başbakanının, dışişleri bakanıyla yakın temas içerisinde çalıştığına vurgu yapıldı.