İsrail Genelkurmay Başkanından İstifa Sinyali

İsrail Genelkurmay Başkanından İstifa Sinyali

İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, Güney Lübnan'la Savaş Sırasında Yöneticilerin Kusurlarını Araştırmak İçin Kurulan Soruşturma Komisyonunun Bulgularının Açıklanması Öncesi İstifa Sinyali Verdi.

İsrail Genelkurmay Başkanından İstifa Sinyali

İsrail Genelkurmay Başkanı Dan Halutz, Güney Lübnan'la savaş sırasında yöneticilerin kusurlarını araştırmak için kurulan soruşturma komisyonunun bulgularının açıklanması öncesi istifa sinyali verdi.

Halutz, "Üstlerimin bana ayrıl dediklerini duymuş değilim ama, böyle bir çağrı gelirse ona o zaman yanıt veririm" demesine karşın, Şubat'ta açıklanması beklenen komisyon raporuna atıfta bulunarak, "Eğer komisyon farklı bir şey söylerse söyleneni yapacağım. Çünkü komisyonun kararları bağlayıcıdır" dedi.

Halutz, düzenlediği basın toplantısında, "sorumluluğu üstlenmeyi seçtiğini" belirtti, ancak, "Sorumlu davranışı kaçış olarak yorumlayanlar da var. Soruşturmayı kabul etmeyi ve düzeltilmesi gerekenleri düzeltmeyi seçtim. Sorumluluk, bunu gerektirir" diye konuştu.

Halutz, Güney Lübnan'daki savaşın bazı başarısızlık ve sorunların yanı sıra, birçok başarıyı da beraberinde getirdiğini savunarak, "Başarısızlıkları küçümsemiyorum, ama pek çok şeyin başarıldığını da söyleyebilirim" dedi.

Halutz, Lübnan savaşı ile ilgili olarak İsrail üst komuta kademesinin en önemli hatalarından birinin, "savaş değil, rutin bir güvenlik operasyonu yapılıyor gibi davranması" olarak belirtti.

Halutz, uzun ve orta menzilli füzelere verilen zararlar, Hizbullah'ın zarar görmesi ve militanlarının sınırdan uzaklaştırılmasının savaşın başarıları arasında olduğunu, ancak ateşkese kadar olan süreye kadar kısa menzilli füze saldırılarını önlemede başarısız olduklarını ifade etti.

Kaynak: AA