İsrail-filistin Görüşmeleri

İsrail-filistin Görüşmeleri

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Süleyman Avat; İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Abdullah Arasında İsrail-filistin Sorununun Görüşüldüğü Zirveyi Değerlendirdi.

İsrail-filistin Görüşmeleri

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Süleyman Avat; İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ve Ürdün Kralı Abdullah arasında İsrail-Filistin sorununun görüşüldüğü zirveyi değerlendirdi.

Mısır Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Avat, iki tarafın isteğiyle gerçekleşen görüşmede Olmert ile Abbas'ın konuşmalarının oldukça samimi bir ortamda geçtiğini söyledi. Avat, "Diyalog ve barış sürecinin ölmediğini ve Mübarek'in barış sürecine yaptığı katkıları herkes gördü" dedi. Filistin'de daha fazla çatışma ve kan görmek istemediklerini belirten Avat, kardeş kavgasının son bulması için Hamas ile El Fetih arasında diyalog başlatılması önerisinde bulunduklarını söyledi. Filistin'de barış sağlanması için

Mısır'ın çabalarının devam edeceğini belirten Avat, "Gazze'nin büyük bir hapishane olmasına asla izin vermeyeceğiz" diye konuştu.

Dörtlü görüşmenin olumlu geçtiğini vurgulayan Avat, diyaloğun geliştirilmesinin Filistin'in geleceği için önemli olduğunu kaydetti. Avat, Hamas'ın toplantıya niye çağırılmadığı yönündeki bir soruyu, toplantının ülkeler arası olduğu ve Hamas'ın Filistin içerisinde sadece bir grup olduğunu belirterek cevapladı. Avat, Filistin'de barışın sağlanmasının yolunun, tüm grupların Filistin Kurtuluş Örgütü çatısı altında birleşmesinden geçtiğini sözlerine ekledi.

(MKF-MS-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA