İsrail-filistin Görüşmeleri

İsrail-filistin Görüşmeleri

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ürdün Kralı Abdullah, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Mısır'ın Şarm El Şeyh Kentinde Filistin Meselesini Görüşmek Üzere Toplandı.

İsrail-filistin Görüşmeleri

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, Ürdün Kralı Abdullah, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde Filistin meselesini görüşmek üzere toplandı.

Zirve, Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'in açılış konuşmasıyla başladı. Mübarek, dörtlü zirvenin Filistin ile İsrail arasındaki barış sürecine katkı sağlayacağını söyledi. Mübarek'ten sonra İsrail Başbakanı Olmert bir konuşma yaptı. Filistin'in barış için desteklenmesini vurgulayan Olmert, "Niçin barış için bekliyoruz ve barışı erteliyoruz? Biz bu problemi çözebiliriz, kendi aramızda da konuşabiliriz ve bu konuda uluslararası yardım da alabiliriz" dedi. Olmert, İsrail'in sadece kendi milleti için terör

saldırılarına karşı garanti istediğini söyleyerek, Filistinli tutuklular konusunda Filistinliler'i çok iyi anladığını belirti. Olmert, "Biz güvende olduğuz sürece kimseyi tutuklamak istemeyiz. Filistinliler de İsrailliler çok iyi insanlar ve aramızda anlaşabiliriz. Ayrıca Arap inisiyatifine de oldukça önem veriyoruz" şeklinde konuştu. Olmert, barış konusunda İsrail'in ciddi olduğunu da sözlerine ekledi.

Hüsnü Mübarek tarafından yönetilen toplantıda Abbas ise, Filistinliler'le İsrailliler'in birarada yaşadığına dikkat çekerek, kendi adlarına barış görüşmelerinde istekli olduğunu belirtti ve görüşmelerin geliştirilmesini istedi. Abbas, Filistin'in ekonomik problemlerine de dikkat çekti.

Toplantıdan sonra Olmert, Mübarek, Abbas ve Kral Abdullah, gayet samimi pozlar verdi. Olmert'in bir eliyle Abbas'a, diğer eliyle de Mübarek'e sarıldığı görüldü.

(MKF-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA