İsrail'e Tarihi Ziyaret

İsrail'e Tarihi Ziyaret

İsrail'i Ziyaret Eden İlk Arap Birliği Heyeti, Yeni Ortadoğu Barış Planıyla İlgili Olarak İsrailli Liderlerle Görüştü. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Ziyareti İsrail-arap İlişkileri Açısından Tarihi Bir Fırsat Olarak Değerlendirdi.

İsrail'e Tarihi Ziyaret

İsrail'i ziyaret eden ilk Arap Birliği heyeti, yeni Ortadoğu barış planıyla ilgili olarak İsrailli liderlerle görüştü. İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, ziyareti İsrail-Arap ilişkileri açısından tarihi bir fırsat olarak değerlendirdi.

Kudüs'te gerçekleşen görüşmenin ardından İsrail Dışişleri Bakanı Livni, Mısır Dışişleri Bakanı Ahmed Ebul Gheit ve Ürdün Dışişleri Bakanı Abdul İlah Hatip ortak basın toplantısı düzenledi. Bakanların gelişini tarihi bir ziyaret olarak değerlendiren Livni, "Arap barış inisiyatifi ve diyalog, İsrail-Arap ilişkileri için tarihi bir fırsat. Arap Birliği'nin İsrail-Filistin barışında, her iki tarafında doğru adımlar atarak somut bir ilerleme kaydetmelerine yardımının çok önemli olduğuna inanıyorum" dedi.

Mısır Dışişleri Bakanı Gheit, gelecek pazartesi yapılacak Arap Birliği bakanlar toplantısında İsrail'deki izlenimlerini aktaracaklarını belirterek, "Biz burada Filistinliler adına görüşme yapmak üzere bulunmuyoruz. Biz İsrail ve Filistin'in iki bağımsız devlet olarak barışa kavuşmalarına, Filistin'in acil problemlerinin çözülmesine yardımcı olmak için buradayız" diye konuştu.

Ürdün Dışişleri Bakanı Hatip ise, ortak barış planı önerilerini sunmak üzere geldiklerini kaydederek, "Öneri, İsrail ve Filistin'in iki ayrı devlet çözümüne ulaşması, Filistin'in bağımsız bir devlet olması, Lübnan ve Suriye ile İsrail arasında barış sağlanması ve Kudüs dahil olmak üzeri İsrail'in 1967'den sonra işgal edilen Arap topraklarının geri çekilmesini öngörüyor. Bu tarihi öneri İsrail'e bölgede tanınma, kabul ve güvenlik sunuyor" dedi.

İsrail'i tanıyan yegane Arap ülkeleri Mısır ve Ürdünlü bakanlar, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile de görüşmelerde bulundu.

(VB-OYK-OYK-MEF-D)

Kaynak: İHA