İsrail'de Wınograd Raporu Açıklandı

İsrail'de Wınograd Raporu Açıklandı

İsrail'de Kamuoyunun Merakla Beklediği, Geçen Yaz Lübnan'da Hizbullah ile 33 Gün Süren Savaşın Başarısızlıklarında İlk Sonuçların Değerlendirildiği Winograd Raporu Açıklandı.

İsrail'de Wınograd Raporu Açıklandı

İsrail'de kamuoyunun merakla beklediği, geçen yaz Lübnan'da Hizbullah ile 33 gün süren savaşın başarısızlıklarında ilk sonuçların değerlendirildiği Winograd Raporu açıklandı.

Raporda, Başbakan Ehud Olmert, savaşın başlangıcında doğru değerlendirme, sorumluluk ve ihtiyat açısından "ciddi bir başarısızlık" göstermekle suçlandı. Rapor, Olmert'i, ayrıntılı bir plan olmaksızın, ülkeyi alelacele savaşa sokmakla da ithal etti. Raporda, Olmert için, "Lübnan'ın kendine has gerçeklerini bilmiyordu. Savaşa girerken iki kere düşünmedi" denildi.

Savunma Bakanı Amir Peretz ve dönemin Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'a da aynı şekilde sert eleştiriler yöneltildi.

Rapora göre Peretz, İsrail Silahlı Kuvvetlerinin durumu hakkında yeterli bilgi sahibi değildi. Genelkurmay Başkanı Dan Halutz'un da yine savaşa hazırlıksız girdiği, bundan hükümeti haberdar etmediği ve kabineyi savaşa zorladığı savunuldu.

Winograd Komisyonu, Başbakan Olmert tarafından 2006 Eylül ayında kurulmuştu.

Beyaz Saray sözcüsü Tony Snow da düzenlediği basın toplantısında, Bush'un Olmert ile çok sıkı bir işbirliği içinde bulunduğunu belirterek, Bush'un Olmert'in "iki devletli çözümden yana sarfedilen çabalarda esas olduğunu" düşündüğünü ifade etti.

Snow, gazetecilerin Olmert'in siyasi geleceğiyle ilgili sorular sorması üzerine ise bir yorumda bulunmaktan kaçındı ve "Tabidir ki, İsrail hükümetinin iç soruşturmaları hakkında görüş bildirmiyoruz" ifadesini kullandı.