İsrail Cumhurbaşkanı Görevden Uzaklaştırıldı

İsrail Cumhurbaşkanı Görevden Uzaklaştırıldı

İsrail Cumhurbaşkanı Moshe Katsav, 14 Kadına Cinsel Taciz Yüzünden Maruz Kaldığı Yargılama Süreci Nedeniyle 3 Ay Görevden El Çektirildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Görevden Uzaklaştırıldı

İsrail Cumhurbaşkanı Moshe Katsav, 14 kadına cinsel taciz yüzünden maruz kaldığı yargılama süreci nedeniyle 3 ay görevden el çektirildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Katsav, hakkındaki iddiaları araştıran komite 11'e karşı 13 oyla Katsav'ın görevden uzaklaştırılmasına karar verdi. İsrail, Katsav nedeniyle ikiye bölünmüş durumda. Uzaklaştırma cezasını parlamentoda oldukça büyük bir grup yeterli görmezken, halkta Katsav'ın istifa etmesinden yana. Öte yandan bugün yayınlanan anketlerde İsraillilerin yüzde 71'inin Katsav'ın istifasını istediği açıklandı. Hakkında aylardır devam eden cinsel taciz suçlamalarıyla zor günler geçiren İsrail Cumhurbaşkanı Katsav, dün kameralar önüne geçerek bir basın açıklaması yapmıştı. Medyayı ve polisi suçlayan Katsav'ın duygusal ve yoğun konuşması, bugün gazete köşe yazarlarınca da ağır eleştirilere maruz kaldı. Pek çok köşe yazarı Katsav'ın konuşmasını agresif olarak değerlendirirken, "Hakkında kendinden başka suçlamadığı bir karısı, bir de Allah kaldı" şeklinde ifadeler kullandı.

Cumhurbaşkanı Katsav'ın yerine 3 ay boyunca Meclis Başkanı Dalia Itzik'in vekalet edeceği öğrenildi. Itzik, İsrail'de Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan ilk kadın olacak. 3 ay sonra da Katsav'ın göreve dönüp dönmeyeceği henüz belli değil. Karar sonrası bir açıklama yapan İsrail Başbakanı Ehud Olmert, "İsrail için kara bir gündür ancak bu karar sonrasında Katsav artık göreve devam etmemelidir" dedi.

(EU-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA