"İsrail, Çocukların Gözyaşlarında Boğulacak"

"İsrail, Çocukların Gözyaşlarında Boğulacak"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'daki Toplu Açılış Töreninde İsrail'e Tepki Gösterdi. İsrail'in Orantısız Güç Kullandığını Belirten Erdoğan, Zulüm ile Abad Olunmayacağını Söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'daki toplu açılış töreninde İsrail'e tepki gösterdi. İsrail'in orantısız güç kullandığını belirten Erdoğan, ancak zulüm ile abad olunmayacağını söyledi. "Mazlumun ahının aheste aheste çıkacağını" belirten Erdoğan, bu dramın İsrail'in içinde birçok sıkıntılara neden olacağını ifade etti. Erdoğan, bu akşam Batılı ülkelerle telefon görüşmeleri yapacağını; yarın da (pazartesi) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile konuyu değerlendireceklerini açıkladı.

Cumhuriyet Meydanı'ndaki toplu açılış töreninde konuşan Başbakan Erdoğan konuşmasını sürdürürken kalabalık "Kahrolsun İsrail" sloganları attı.

Bunun üzerine İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına değinen Erdoğan, şunları söyledi:

"Şunu unutmayın! Zulm ile abad olunmaz. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste. Şu anda İsrail ne yazık ki orantısız güç kullanımı ile bir insanlık dramına imza atmıştır. Bu insanlık dramı inanıyorum ki İsrail'i kendi içinde birçok sıkıntılara mahkûm edecektir. Bu gidiş gidiş değil. Yanınıza bazı yandaşlar bulabilirsiniz. Destek verenler bulabilirsiniz; ama hiçbir zaman hak yerde kalmaz. Er veya geç hak egemen olur. Zira o bombaların altına ölen çocukların ahı yerde kalmayacaktır. O savunmasız kadınların, annelerin ahı yerde kalmayacaktır. O gözyaşları yerde kalmayacaktır ve muhakkak o gözyaşlarına bu zulmedenler boğulacaktır. Ben buna inanıyorum."

Erdoğan, şöyle devam etti: "Tabii ki bizler sorumluluk mevkiinde olan ülkeleriz. Bütün çalışmalarımızı duygusallık içerisinde değil diplomasi içerisinde yürütmek durumundayız. Ve bu diplomasi ile de attığımız adımları iyi düşüneceğiz, tartacağız, müzakeresini yapacağız ona göre atacağız. Ve bu şekilde yürüdüğümüz sürece Türkiye tarihi misyonuna uygun olanını yapmış olur. Türkiye şu anda -unutmayın- dünyada 151 ülkenin desteğini alarak Birleşmiş Milletler Geçici Üyeliği'ne üye oldu. İki yıllığına şu anda biz de orada geçici üyeyiz. Burada üzerimize düşen neyse bu görevi yapacağız. Şu anda arkadaşlarımız bunun gayreti içerisindeler, ellerinden geleni yapıyorlar."

Erdoğan, "Tabi unutmayın! Bu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesi var. Bunun 10 tanesi geçici üyedir, 5 tanesi daimi üyedir. Beş tane daimi üyenin veto hakları vardır. Kimdir bu 5 daimi ülke? Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere. Bunların veto yetkisi var. Geçici üyelerin maalesef böyle bir veto yetkisi olmadığı gibi tezleri kabul ettirme yetkisi de diğerleri kadar ağırlıklı değil." diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı: "Fakat nedir? Tabii ki bizler de dünyada dolaşacağız, anlatacağız. İşte önce Orta Doğu'dan başladık. Önce Suriye'ye gittim, ardından Ürdün'e gittim. Ürdün'de Filistin'in başındaki Mahmud Abbas ile de görüştüm. Ardından Mısır'a gittim. Daha sonra dün Suudi Arabistan'daydım. Şu andan bölge ile çok sıkı irtibat halindeyiz. Bu akşam Batılı ülkelerle telefon görüşmelerimiz olacak. Bunları sıcağı sıcağına yürütüyoruz, takip ediyoruz. Yarın da (pazartesi) Cumhurbaşkanımızla bu konuları enine boyuna müzakere edeceğiz.

Unutmayın ki öfkeyle kalkan zararla oturur. Biz öfkeyle kalkanlardan değil; akıllı kalkacağız, bilgi ile kalkacağız, tecrübe ile kalkacağız ve ne yapabiliriz onun adımlarını da ona göre atacağız ve bu duyarlılığı olan ülke olarak Türkiye olarak tarihi misyonumuzun yüklediği o göreve dayanarak da inşallah bu süreci devam ettireceğiz. (CİHAN)

Kaynak: CHA