İsrail Basınından Türk Hükümetine Suçlama

İsrail Basınından Türk Hükümetine Suçlama

ANKA - Haberler | Dünya
İsrail Basınından Türk Hükümetine Suçlama

"Türk hükümetinin filo olayına karıştığı yolunda güçlü kanıtların bulundu"

Yedioth Ahronoth gazetesinde yayımlanan bir makalede Mavi Marmara'ya kanlı baskını kınayan yabancı ülke ve parlamentolar eleştirilirken, "Türk hükümetinin filo olayına karıştığı yolunda güçlü kanıtların bulunduğu" iddia edildi İkinci Gazze filosu yola çıkmaya hazırlanırken filoyu önlemek amacıyla birçok hükümet nezdinde girişimlerde bulunan İsrail'de rahatsızlık büyüyor. Yedioth Ahronoth gazetesince yayımlanan bir makalede Mavi Marmara'ya kanlı baskını kınayan yabancı ülke ve parlamentolar eleştirilirken, "Türk hükümetinin filo olayına karıştığı yolunda güçlü kanıtların bulunduğu" öne sürüldü.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Yedioth Ahronoth'un sitesinde "Sahte İnsan Severlere Dikkat" başlığıyla yayımlanan, Dr. Manfred Gerstenfeld imzalı makalede Haziran ayında denize açılması öngörülen ikinci Gazze filosuna ilişkin hazırlıklara dikkat çekilirken, önceki gemilerin "kuşkulu niteliği"nin göz önünde tutulması istendi.

-"AVRUPA'DA İSRAİL KARŞITI ÖNYARGI"-

Geçen yıl dokuz Türk'ün ölümüyle sonuçlanan bir operasyon sırasında Mavi Marmara gemisini basan İsrailli komandolarının, gemidekilerce "çok sert bir biçimde saldırıldığı"nı öne süren Gerstenfel, Mavi Marmara baskınına dünyanın birçok ülkelerinden gelen tepkileri "Avrupa'daki yaygın İsrail karşıtı önyargının sadece bir örneği" olarak niteledi.

Baskını kınayan çok sayıda kişinin, baskın olayından önce "başlıca düzenleyici ve finansörü" Türk İHH'nin olduğunu kolayca öğrenmiş olması gerektiği savunulan makalede, Danimarka Uluslararası Edütleri Enstitüsünce 2006 yılındaki raporuna göre İHH'nin 1990 yıllarında "El Kaide ve küresel İslamcı örgütleriyle bağlarının olduğu" savlarına da yer verildi

Bu bağlamla baskını kınayan Avrupa Parlamento ile Alman Federal Meclisi'nin "görülmemiş kararı"nı eleştiren Gerstenfeld, "Olayı iyice abartan diğer Avrupalı hükümetleri arasında da İsveç, Norveç, İngiltere, Belçika, İrlanda, Portekiz, Letonya ve İspanya'nın" bulunduğunu da yazdı.

"Mavi Marmara'da İHH katılımcılarının yanı sıra terörle bağları olan başkaları da vardı" iddiasına yer verilen makalede şu iddialar da yansıtıldı:

-"TÜRK HÜKÜMETİNİN KARIŞTIĞI YÖNÜNDE GÜÇLÜ KANITLAR VAR"-

"Siyasi aşırılık konusunda uzman araştırmacı Steven Merley de Gazze filosu olayına, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bürosu dahil olmak üzere Türk hükümetinin karıştığı yolunda güçlü kanıtların olduğu kanısına varmıştı. Rapor, Türk hükümetinin filoya desteği, Türk Müslüman Kardeşlerinin aracılığıyla kanalize edildiğini belirtiyor. Bu, Türkiye'de iktidardaki AKP partisinin yetkililerinin, Müslüman Kardeşlerin filoya desteği amaçlayan birçok önemli etkinliklere katılımı ile Erdoğan'ın, filonun Gazze'ye yola çıkmasından kısa bir süre önce Küresel Müslüman Kardeşlerinin bir heyeti ile İngiltere ve Fransa'dan filo hareketi liderleriyle buluşmasını da içeriyor. "

Gerstenfeld makalesine son verirken de "geçen yıldaki provokasyonu tekrarlamak üzere" daha büyük bir filonun hazırlandığını belirterek, "sahte insan severler ve terör destekçileri" yola çıkmadan İsrail'in büyük bir bilgilendirme kampanyayı başlatmasını istedi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title