İsrail Askerinin Kaçırılması Olayı

İsrail Askerinin Kaçırılması Olayı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinli Militanlar Tarafından Kaçırılan İsrail Askerinin Çok Yakın Zamanda Serbest Bırakılacağını Ümit Ettiğini Söyledi.

İsrail Askerinin Kaçırılması Olayı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Filistinli militanlar tarafından kaçırılan İsrail askerinin çok yakın zamanda serbest bırakılacağını ümit ettiğini söyledi.

İsrail'de bir televizyon kanalına konuşan Filistin Devlet Başkanı Abbas, "Kaçırılan İsrail askerinin hızla özgürlüğüne kavuşacağını ümit ediyorum" dedi. İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile bu sorunun çözülmesi konusunda bir anlaşmaya vardıklarını belirten Abbas, "Varılan anlaşma Mısırlılar ve askeri kaçıran örgütler tarafından da kabul edildi. Bu sorunun çözülmesi ile İsrail'deki Filistinli mahkumların da serbest bırakılacağını ümit ediyorum" diye konuştu. Abbas, geçtiğimiz Cumartesi günü El Fetih ile Hamas arasında koalisyon hükümeti kurulmasının ardından ilk kez bir İsrail televizyonuna konuştu. İsrail televizyonu, Abbas'ın yaptığı açıklamaların tamamını yarın akşam yayınlayacağını duyurdu.

İsrailli Onbaşı Gilad Shalit, 25 Haziran 2006 tarihinde Gazze Şeridi'nin güneyindeki Kerem Şalom'da bulunan IDF kontrol noktasına yönelik düzenlenen saldırı esnasında Filistinli militanlarca kaçırılmıştı. İsrailli askerin serbest bırakılması için tüm arabuluculuk girişimleri de şimdiye kadar başarısız oldu.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA