"İsraf ve Bilinçsiz Tüketim" İçin Meclis Araştırması Açılması İstendi

"İsraf ve Bilinçsiz Tüketim" İçin Meclis Araştırması Açılması İstendi

'İsraf ve Bilinçsiz Tüketim' İçin Meclis Araştırması Açılması İstendi
ANKA - Haberler | Güncel

CHP'li Yalçınkaya, Türkiye'de israfın önlenmesine yönelik araştırmaların yapılıp gerekli önlemlerin alınması amacıyla hazırladığı Meclis Araştırması Önergesini TBMM Başkanlığına verdi CHP Bartın Milletvekili M.Rıza Yalçınkaya, Türkiye'de...

CHP'li Yalçınkaya, Türkiye'de israfın önlenmesine yönelik araştırmaların yapılıp gerekli önlemlerin alınması amacıyla hazırladığı Meclis Araştırması Önergesini TBMM Başkanlığına verdi CHP Bartın Milletvekili M. Rıza Yalçınkaya, Türkiye'de bilinçsiz tüketimin ve israf alışkanlığının önlenmesi amacıyla "Meclis Araştırması" açılmasını talep etti. Türkiye de bir yılda yaklaşık 300 milyar doların israf olduğu belirten Yalçınkaya, hazırladığı araştırma önergesinde, ülkede 12 milyon 751 bin yoksul bulunmasına rağmen günde yaklaşık 6 milyon adet ekmeğin israf edildiğini belirtti.

CHP'li Yalçınkaya, Türkiye'de israfın önlenmesine yönelik araştırmaların yapılıp gerekli önlemlerin alınması amacıyla hazırladığı Meclis Araştırması Önergesini TBMM Başkanlığına verdi. Araştırma öngeresinde, Türkiye de bir yılda yaklaşık 300 milyar doların israf edildiğini belirten Yalçınkaya, ülke kaynaklarının heba olduğu böylesi önemli bir konuda hükümetin gerekli çalışmayı ve araştırmaları yapıp acilen önlem alması gerektiğini ifade etti.

Araştırma önergesinde, Türkiye çapında yapılan araştırmalara yer vererek istatistiki verilere değinen Yalçınkaya, "Günde yaklaşık 6 milyon adet ekmek israf olmakta. Yıllık 450 bin ton buğdaya eşit olan bu israf, ekonomimize 900 milyon lira civarında kayıp sağlamakta. İsraf edilen suyun mali boyutu ise 3 milyar lira civarında. Yıllık enerji kaybının yaklaşık 17 milyar lira, ilaçtaki kaybın ise 500 milyon dolar olduğu raporlarda belirtilmektedir. İsrafın önüne geçmek adına, bazı sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları ve çözüm önerileri bulunmaktadır. Ülke olarak bu çalışmaları da iyi bir şekilde değerlendirerek dikkate almamız gerekmektedir" ifadelerine yer verdi.

-YILDA 220 MİLYON TON YİYECEK HEBA EDİLİYOR-

Konunun önemine dikkat çeken Yalçınkaya, Avrupa ülkelerinin de israfı önlemek amacıyla, yiyeceklerin çöpe atılmasını önlemek ya da geri dönüşüm işleminin hızlandırılmasını sağlamak amacıyla akılcı çözüm arayışları içerisinde olduğunu ifade etti. Dünyada yaklaşık 10 milyon insanın açlıktan ve yetersiz beslenmeden öldüğünü belirten Yalçınkaya, 1 milyon 300 bin ton yiyeceğinde çöpe gittiğini vurguladı. Dünyada 800 milyondan fazla kişinin kronik olarak açlık çektiğini dile getiren Yalçınkaya, ayrıca "Her beş saniyede bir çocuk açlığa bağlı nedenlerle yaşamını yitirmektedir. Açlığa bağlı sorunlardan ölenlerin sayısı savaşta ölenlerden fazladır. Gelişmiş ülkelerde yılda 220 milyon ton yiyecek heba edilmektedir" dedi.

Heba edilen 220 milyon ton yiyeceğin, Afrika ülkelerinin yıllık toplam gıda üretimine denk geldiğini hatırlatan Yalçınkaya, "Dünyada açlık istatistiklerine ilişkin verilere baktığımızda Türkiye'nin de bu konuda gerçekçi kararları bir an önce almasının gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır. Gelecek nesillere de doğru tüketim bilincinin kazandırılması açısından konunun önemi büyüktür" dedi. - Ankara

Kaynak: ANKA

Manşet Haberler

title