Isparta Gülü ve Lavantası 14 Farklı Ülke Vatandaşı Öğrenciye Aynı Anda Tanıtıldı

Isparta Gülü ve Lavantası 14 Farklı Ülke Vatandaşı Öğrenciye Aynı Anda Tanıtıldı

Isparta gülü ve lavantası 14 farklı ülke vatandaşı öğrenciye aynı anda tanıtıldı 14 farklı ülkeden Türkiye'ye gelerek Türkçe öğrenen öğrenciler, gül ve lavantayı yerinde gördülerISPARTA - Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında 118 ülkeden Türkiye'ye...

Isparta gülü ve lavantası 14 farklı ülke vatandaşı öğrenciye aynı anda tanıtıldı
14 farklı ülkeden Türkiye'ye gelerek Türkçe öğrenen öğrenciler, gül ve lavantayı yerinde gördüler

ISPARTA - Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen Türkçe Yaz Okulu programı kapsamında 118 ülkeden Türkiye'ye gelen bin öğrenci arasından Isparta SDÜ ev sahipliğinde Türkçe eğitimi alan 14 farklı ülke vatandaşı 24 öğrenci, Keçiborlu Kuyucak'taki lavanta bahçeleri ile gülyağı ve lavanta ürünleri üretim tesislerini gezerek, yerinde gördüler. Gezi sayesinde Isparta'nın son yıllarda artan gül ve lavantası, aynı anda 14 ülkeye tanıtılmış oldu.
YEE Türkçe öğrenimi ve Türk kültürünü dünyaya tanıtmak almacıyla her yıl düzenlemiş olduğu Türkçe Yaz Okulu kapsamındaki 14 farklı ülke vatandaşı 24 öğrenci, yapılan gezi ile Süleyman Demirel Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Araştırma ve uygulama Merkezi ev sahipliğinde gül ve lavantayı yerinde tanıdı.
Dünya gül yağı ihtiyacının yüzde 65'lik kısmı ile Türkiye'deki lavanta ihtiyacının yüzde 80'ini tek başına karşılayan Isparta'da misafir olan 24 öğrenci, 'Lavanta Kokulu Köy' olarak anılan Keçiborlu Kuyucak köyü ile Keçiborlu'daki gül yağı üretim fabrikasını gezdi.
SDÜ TÖMER Müdür Yardımcısı Kahraman Kılavuz ve YEE Türkçe Okutmanı Kadriye Hoşgör koordinesinde gerçekleştirilen geziler kapsamında, Isparta gülü ve lavantası dünyanın 14 farklı ülkesinden gelen öğrencilere tanıtılmış oldu.
Lavanta bahçeleri ile gülyağı ve lavanta ürünleri üretim tesislerini gezdiler
Gezi kapsamında ilk olarak lavanta bahçelerini gezen 24 misafir öğrenci, açık fotoğraf stüdyosu konumundaki alanlarda doyasıya fotoğraf çektirdiler.
Bahçelerde, gezi rehberleri ve koordinatörlerden lavanta ile Isparta'daki hasat hakkında da bilgi alan öğrenciler, daha sonra Keçiborlu'daki gülyağı ve lavanta ürünleri üretim tesislerini gezdi.
Burada özel bir tesisteki gül ve lavanta üretim alanlarını inceleyen öğrencilere, Genel Müdür Özgür Özer tarafından yerinde anlatım yapıldı.
Kuyucak köyü ve fabrika satış mağazalarında üretimleri öğrenen öğrenciler ayrıca, kendi ülkelerine götürmek üzere alışveriş yapma fırsatı da buldular.
Hoşgör: "Bulundukları illerin - yörelerin doğal güzelliklerini tanıma fırsatı yakalıyorlar"
Yapılan geziler hakkında İhlas Haber Ajansı Muhabiri'ne konuşan Yunus Emre Enstitüsü Türkçe Okutmanı Kadriye Hoşgör, "Temelde Türkçe eğitimi niteliğinde olan Türkçe Yaz Okulu programı, aynı zamanda düzenlenen kültürel ve sanatsal aktiviteleriyle birlikte, öğrencilerimize kültürümüzü ve dilimizi yakından tanıma fırsatı sunuyor. Bunun yanında düzenlenen gezi programları ile bulundukları illerin - yörelerin doğal güzelliklerini tanıma fırsatı da yakalıyorlar" dedi.