Isparta'da 16 yaşınraki bir çocuk, Atabey ilçesi Kız Yetiştirme Yurdu'nda arkadaşının kurbanı oldu
Haberler » Güncel » Haber

Isparta'da 16 yaşınraki bir çocuk, Atabey ilçesi Kız Yetiştirme Yurdu'nda arkadaşının kurbanı oldu

Isparta'nın Atabey ilçesi Kız Yetiştirme Yurdu'nda uyuşturucu bağımlısı arkadaşı tarafından kandırılarak kötü yola düşürülen 16 yaşındaki D.Ç., çocuk polisi ve yurt idaresinin ortak çalışması sonucu bir kafede bulunarak kurtarıldı.

Isparta'da 16 yaşınraki bir çocuk,  Atabey ilçesi Kız Yetiştirme Yurdu'nda arkadaşının kurbanı oldu

Isparta'nın Atabey ilçesi Kız Yetiştirme Yurdu'nda uyuşturucu bağımlısı arkadaşı tarafından kandırılarak kötü yola düşürülen 16 yaşındaki D.Ç., çocuk polisi ve yurt idaresinin ortak çalışması sonucu bir kafede bulunarak kurtarıldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde muayene edilen D.Ç, daha sonra savcılığa ifade vererek kendisini kötü yola düşürdüklerini iddia ettiği kişilerden davacı oldu. Edinilen bilgilere göre, D.Ç.'yi kötü yola düşürdüğü iddia edilen A.D.'nin kötü çevrelerle irtibatlı olduğu, ailesiyle geçim promlemleri yaşadığı için geçici olarak Atabey Kız Yetiştirme Yurdu'na yerleştirildiği öğrenildi.

D.Ç., üç yıl önce İstanbul'daki bir yurttan Atabey'deki kız yetiştirme yurduna nakledilmişti. Alına bilgiye göre, iki yıl boyunca çevresiyle uyumlu bir davranış sergileyen ve idareyle hiç bir problem yaşamayan genç kız, geçici olarak yurda gönderilen ve uyuşturucu bağımlısı olduğu ifade edilen A.D. (14) ile tanıştı. İddiaya göre, A.D., çarşı iznine beraber çıktığı D.Ç.'yi arkadaşlarıyla tanıştırdı. Daha sonra yurttan kaçan genç kız, A.D.'nin arkadaşlarının evinde kalmaya başladı. Yurt idaresi ve polis tarafından her yerde aranan D.Ç., bir kafede yapılan kimlik kontrolü sırasında bulunan D.Ç.'yi tekrar yurda teslim edildi. Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde muayene edilen D.Ç., savcılıkta ifade verdikten sonra kendisini kötü yola düşürdükleri kişiler hakkında davacı oldu.

Isparta Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Altunay, yurtta kalan çocukların çok iyi bir şekilde takip edilmesine rağmen bazen okulda, dershanede ya da çarşı izninde kötü arkadaş çevrelerinin eline düşebildiğini söyledi. Altunay, "Bu kızımız, yurdumuza geçici olarak gönderilen A.D'nin etkisiyle yurttan kaçtı. Yaptığımız araştırmada A.D'nin kötü çevrelerle irtibatlı olduğunu ve uyuşturucu kullandığını öğrendik. A.D. ailesine teslim edilerek tedavi için Manisa'ya gönderildi. Bir kafede polis tarafından bulunarak yurda yerleştirilen D.Ç.'nin bu süre içinde nerede ve kimlerle kaldığını bilmiyoruz. Kendisi savcılığa ifade verdi ve davacı oldu. Mahkeme süreci başladı." dedi.

Atabey Kız Yetiştirme Yurdu Sosyal Hizmet Uzmanı Muammer Salim, D.Ç.'nin yetişkinlik çağında olduğunu ve yanlış arkadaş seçimi yüzünden bu duruma düştüğünü kaydetti. Salim, "Ergenlik çağına giren bir çocuğun çeşitli destek sistemlerine ihtiyacı vardır. Mesela, çocuk kendisine yeni sosyal çevreler edinir. Bu gayet doğaldır. Bu durumda sağlıklı aile ortamında büyüyen çocuk sağlıklı çevre tercihlerinde bulunur. Aile sevgisinden yoksun, baskı şiddet gören, iyi iletişim kuramayan çocukların ise yanlış tercihlerde bulunabilirler." dedi.

Sosyal Hizmet Uzmanı Salim, "D.Ç.'nin bu durumda kötü çevrelerin kendisine sunduğu yapay davranış ve ilgiden etkilenerek mutluluğu yakalamaya çalıştığını aktardı. Salim, "Sevgiyi, ilgiyi sokakta kötü arkadaş çevresinin oluşturduğu bu yapay ortamda bulduğunu zanneden bu çocuklar da zamanla ailelerinde kopartılarak fuhuş, uyuşturucu gibi alışkanlıklarla birlikte hırsızlık, dolandırıcılık, dilencilik gibi suçlara alıştırılmaktadırlar." diye konuştu.