İspanya Kralı ile Venezuela Devlet Başkanı Arasında Ağız Dalaşı

İspanya Kralı ile Venezuela Devlet Başkanı Arasında Ağız Dalaşı

Şili'nin Başkenti Santiago de Chile'de Düzenlenen 17. Iberamericano (Latin Ülkeler ve İspanya) Zirvesi'nde Liderler Arasındaki Ağız Dalaşı Üzerine Gergin Dakikalar Yaşandı. İspanya Kralı Juan Carlos'un, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'e "Neden Artık Çeneni Kapatmıyorsun?" Demesi Üzerine Toplantı Salonunda Bir Anda Gerginlik Hakim Oldu.

İspanya Kralı ile Venezuela Devlet Başkanı Arasında Ağız Dalaşı

Şili'nin başkenti Santiago de Chile'de düzenlenen 17. Iberamericano (Latin ülkeler ve İspanya) Zirvesi'nde liderler arasındaki ağız dalaşı üzerine gergin dakikalar yaşandı. İspanya Kralı Juan Carlos'un, Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez'e "Neden artık çeneni kapatmıyorsun?" demesi üzerine toplantı salonunda bir anda gerginlik hakim oldu.

İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero'nun konuşma yaptığı sırada Chavez'in, devamlı olarak Zapatero'nun sözünü kesmesi, müdahalelerde bulunması ve özellikle eski İspanya Başbakanı Jose Maria Aznar için "faşist" demesi üzerine gerginlik yaşandı. Aznar için, "ırkçı" ve "faşist" ifadelerini kullanan Chavez'in, "Bir yılan, bir kaplan bile bir faşistten daha insancıldır" demesi üzerine Kral Juan Carlos sert bir müdahalede bulunarak, Hugo Chavez'e "Neden artık çeneni kapatmıyorsun?" dedi.

Gerginliği yumuşatmaya çalışan Başbakan Zapatero, her şeyden önce Hugo Chavez'in söylem biçimini tasvip etmediğini fakat İspanya milletinin her zaman değerlere saygı gösterdiğini ve her zaman da saygı göstermeye devam edeceğini, tüm görüşlerin diyalog çerçevesinde barışçıl ve demokratik bir yolla çözümlenebileceğini ifade etti.

Kral Carlos'un Chavez'e hitabıyla yaşanan olay sıcaklığını korurken, bu durumun iki ülke arasında diplomatik bir krize sebep olacağı tahmin ediliyor.

(BÜ-EA-EA-OK-D)

Kaynak: İHA