İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos'un Kosova Temasları

İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos'un Kosova Temasları

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Kosovalı ve Sırp Müzakerecilerden Yapıcı Olmalarını ve Müzakere Sonucu Ne Olursa Olsun Şiddete Başvurmamalarını İstedi.

İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos'un Kosova Temasları

İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos, Kosovalı ve Sırp müzakerecilerden yapıcı olmalarını ve müzakere sonucu ne olursa olsun şiddete başvurmamalarını istedi.

Kosova ziyareti çerçevesinde Kosova Müzakere Heyeti ile gerçekleştirdiği temaslarının ardından Priştine'de bir basın toplantısı düzenleyen İspanya Dışişleri Bakanı Moratinos, müzakerelerde yer alan 'tarafların yapıcı olmalarının' büyük önem taşıdığını, mutlaka yapıcı olunması gerektiğini söyledi. Moratinos, "Müzakerelerin sonucuna bakılmaksızın şiddetten uzak durulmalıdır" dedi. Kosova'nın kritik bir dönemden geçtiğini belirterek, Avrupa Birliği'nin (AB) Kosova'nın nihai statüsünün belirlenmesi sürecini hızlandırmasından yana olduğunu ifade eden Moratinos, "Statü sürecinin bir an önce sona ermesi görüşünü savunmaktayız" dedi. Ülkesinin, uluslararası başmüzakereci Martti Ahtisaari'nin Kosova'nın statüsü ile ilgili öneriler paketini desteklediğini vurgulayan Moratinos, ayrıca Balkanlar ve Kosova'nın Avrupa'nın bir parçası olduklarını sözlerine ekledi.

Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu da, AB'nin önemli ülkelerinden biri olan İspanya'nın, Kosova'nın bağımsız devlet olması sürecine destek vereceğine inandığını belirtti.

(EK-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA