İspanya'dan KKTC Polis Takımına Ambargo

İspanya'dan KKTC Polis Takımına Ambargo

İspanya, KKTC Polisine Ambargo Uyguladı. KKTC Polis Salon Futbol Takımı'nın, Barcelona'daki Polis Salon Futbol Turnuvasına Katılımı, İspanya Tarafından Engellendi.

İspanya'dan KKTC Polis Takımına Ambargo

İspanya, KKTC polisine ambargo uyguladı. KKTC Polis Salon Futbol Takımı'nın, Barcelona'daki polis salon futbol turnuvasına katılımı, İspanya tarafından engellendi.

KKTC Polis Genel Müdürlüğü (PGM), yaptığı açıklamada, organizasyona katılım ücretinin dahi ödendiği turnuvaya katılımın siyasal nedenlerle engellendiğini bildirdi.

PGM açıklamasında, olayın, İspanya Dışişleri Bakanı'nın Güney Kıbrıs'ta bulunduğu ve her iki topluma barış çağrısı yaptığı bir dönemde yaşandığına dikkat çekildi.

Açıklamada, 3-7 Temmuz tarihleri arasında, İspanya'nın Barcelona kentinde yapılacak uluslararası polis salon futbol turnuvasına, KKTC Polis Genel Müdürlüğü olarak Polis Genel Müdürü Günay Özan adına çağrı alındıktan sonra, turnuvaya katılım ücreti olan 1000 Avro'nun İspanya'daki organizasyona havale edildiği ifade edilerek, bu doğrultuda 2 Haziran tarihinde salon futbol takımının kampa alındığı kaydedildi.

Daha sonra vize işlemleri için gerekli olan evraklar hazırlanarak Güney Kıbrıs'taki İspanya Büyükelçiliğine başvurulduğu ifade edilen açıklamada, büyükelçilik görevlilerinin, "uluslararası nitelikteki bu turnuvaya KKTC polis takımının, tanınmayan bir ülkenin takımı olarak katılamayacağını, dolayısıyla başvuruları kabul edemeyeceklerini" bildirdikleri belirtildi.

Kaynak: AA