İspanya'da Yol ve Trafik Durumu Havadan Kontrol Edilmeye Başladı

İspanya'da Yol ve Trafik Durumu Havadan Kontrol Edilmeye Başladı

İspanya'da Yürürlüğe Giren Yeni Trafik Kontrolü Uygulaması ile Araçların Trafik Kurallarına Uyup Uymadığı ve Yol Durumu, Radar Sistemiyle Çalışan Helikopterler Tarafından Havadan Takip Edilecek.

İspanya'da Yol ve Trafik Durumu Havadan Kontrol Edilmeye Başladı

İspanya'da yürürlüğe giren yeni trafik kontrolü uygulaması ile araçların trafik kurallarına uyup uymadığı ve yol durumu, radar sistemiyle çalışan helikopterler tarafından havadan takip edilecek.

İspanya Trafik Genel Müdürlüğü'nün uygulamaya koyduğu yeni uygulamaya göre sürücüler, helikopterlere yerleştirilen radarlar ile havadan kontrol edilecek. Buna göre helikopterlere yerleştirilen radarlardaki kameralar, sürat sınırını aşan sürücülerin otomobillerini kaydedecek ve radar ekranında otomobilin sürati ve otomobille ilgili tüm bilgiler görülebilecek. Bin feet (300 metre) kadar mesafeden görüntü alabilme kapasitesine sahip havadan takip uygulaması öncelikli olarak Madrid, Valencia, Zaragoza,

Sevilla, Malaga, Valladolid ve Coruna şehirleri arasındaki otobandalar uygulamaya koyuldu. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, uygulama kısa süre sonra tüm İspanya geneline yayılacak.

Öte yandan yeni sistemin, trafik kontrolünün dışında kaza ve karayollarında oluşabilecek olumsuz koşullarının en kısa sürede ilgili yerlere iletmesi bakımından da yararlı olacağı öngörülüyor.

(BU-OYK-OYK-OK-D)