İspanya, AK Parti'ye Açılan Kapatma Davasından Rahatsız

İspanya, AK Parti'ye Açılan Kapatma Davasından Rahatsız

İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Luis Felipe Fernandez de La Pena, AK Parti'nin Kapatılmasına İlişkin Açılan Davadan Ülkesinin Duyduğu Kaygıyı Dile Getirerek, "Eğer Demokratik Bir Ülkede Güçler Ayrılığından Söz Ediyorsak, Yargı ve Politika Tamamen Birbirinden Ayrılmalı" Dedi.

İspanya, AK Parti'ye Açılan Kapatma Davasından Rahatsız

İspanya'nın Ankara Büyükelçisi Luis Felipe Fernandez de la Pena, AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin açılan davadan ülkesinin duyduğu kaygıyı dile getirerek, "Eğer demokratik bir ülkede güçler ayrılığından söz ediyorsak, yargı ve politika tamamen birbirinden ayrılmalı" dedi.

İHA'nın sorularını yanıtlayan Büyükelçi Luis Felipe Fernandez de la Pena, "Türkiye ile olan ilişkilerimiz, tüm alanlarda çok boyutlu şekilde gelişiyor. Türkiye'de ilk hızlı trenin kurulmasında da rol oynadık. İki İspanyol şirket bu işi üstlendi. Biri, Türk firma Alarko ile konsorsiyum yaparak demiryolu hattını inşa etti, diğeri de treni sağlayacak. Antalya'daki tramvay sistemini de biz kurduk. Konya ve Trabzon'da su arıtma projeleri yürüttük. Biz Türkiye'de büyük projeler üstleniyoruz çünkü sanayi, ekonomi ve yatırım konusunda işbirliğini arttırmayı hedefliyoruz" dedi.

AK Parti'nin kapatılmasına ilişkin davayla ilgili ülkesinin duyduğu kaygıyı dile getiren Pena, "Yargı sürecindeki bir konuda detaylara giremem. Ancak İspanyol hükümetinin açıklamasına değinecek olursam; İspanya konuya ilişkin endişelerini dile getirdi. AK Parti'nin kapatılmasına ve liderleri dahil önde gelen isimlerin politikadan men edilmesine ilişkin bir dava açıldı. Politika ve yargı konuları ayrı tutulmalı. Eğer demokratik bir ülke sistemini ve güçler ayrılığını sürdürmek istiyorsak; politik konular yargı aracılığıyla görüşülüp tartışılmamalı. Bizim hükümete tavsiyemiz, AB'ye ilişkin reform sürecine devam etmesi. Türkiye'nin AB'ye girişini tamamen destekliyoruz" şeklinde konuştu.

Ülkedeki yaşanan politik ve ekonomik krizin yabancı yatırımların akışını etkileyip etkilemeyeceği konusunda görüşü sorulduğunda ise Pena, "Mesele, iki boyutlu. Biri global anlamda para akışında mevcut bir kriz zaten var. Tüm ülkeler bundan etkilenecekler. Kimileri yansımaları hafifletirken, kimileri daha kötü etkilenecek. Ama benim Türkiye'nin mevcut sorunların üstesinden gelerek bugünkü krizi aşacağına inancım tam" dedi.

(DS-OK-Y)

Kaynak: İHA