İsöm'de Engelliler Günü Etkinliği

İsöm'de Engelliler Günü Etkinliği

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü (İsöm) Tarafından Fatih Reşat Nuri Tiyatrosu'nda Bir Program Düzenlendi.

İsöm'de Engelliler Günü Etkinliği

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM) tarafından Fatih Reşat Nuri Tiyatrosu'nda bir program düzenlendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde faaliyetlerini sürdüren İSÖM, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Fatih Reşat Nuri Tiyatrosu'nda bir program düzenledi. Çok sayıda engelli ve ailelerinin katıldığı programa AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Muammer Erol, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş ile Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı

yetkilileri de iştirak etti. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törenin açılış konuşmasını AK Parti Trabzon Milletvekili Prof. Dr. Cevdet Erdöl yaptı. Erdöl, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin her alanda olduğu gibi engellilere yönelik yürüttüğü çalışmalarla da tüm Türkiye'ye örnek teşkil ettiğini ifade etti. Erdöl'ün ardından kürsüye gelen Özleyiş Topbaş ise, bir selamlama konuşması yaptı.

Açılış konuşmalarının ardından sahne alan İSÖM Çağlayan Zihinsel Engelliler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Semazen Grubu, yaptığı gösteriyle izleyenlerin büyük beğenisini kazandı. Zihinsel engelli 6 gençten oluşan semazen grubunun gösterisinin ardından sahneye, yine Çağlayan Zihinsel Özürlüler Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde eğitim gören gençlerden oluşan Zihinsel Engelliler Tiyatro Topluluğu çıktı. Topluluk, 'Kader' isimli oyunlarında, annesinin aşı yaptırmak istemesine karşı çıkan, babaannesi ve

babasının ihmali sonucu aşı yaptırılmayan ve ilerleyen yaşlarında çocuk felci olan bir çocuğun hikayesini sahneledi. İSÖM'ün düzenlediği programın Reşat Nuri Tiyatrosu'ndaki bölümü, tiyatro grubunun gösterisinin ardından sahne alan ritim grubunun gösterisiyle sona erdi.

İSÖM, Reşat Nuri Tiyatrosu'ndaki programın ardından 500 engelli ve engelli yakınını, düzenlediği Boğaz turunda bir araya getirdi. Boğaz turunda aileleriyle birlikte doyasıya eğlenen engelliler, gezinin ardından evlerinin yolunu tuttu.

İSÖM, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde engelli ve engelli yakınınlarını son olarak Feshane'de düzenleyeceği etkinlikte bir araya getirecek. Akülü tekerlekli sandalye, işitme cihazı ve kayıt cihazı dağıtımının yapılacağı "Geleneksel 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yemeği"nde ayrıca, Çağlayan Zihinsel Engelliler Gösteri Topluluğu, Dolunay Rock Grubu ile birlikte konser verecek ve sevilen şarkıları birlikte seslendirecek.

(ED-ED-OK-Y)

Kaynak: İHA