İsmet İnönü'nün Ölüm Yıldönümü

İsmet İnönü'nün Ölüm Yıldönümü

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (Omü), 25 Aralık 1973'te 89 Yaşında Hayatını Kaybeden İkinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün Ölümünün 34. Yıldönümü Dolayısıyla, Kızı İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker'in de Katılımıyla Bir Anma Programı Düzenlendi.

İsmet İnönü'nün Ölüm Yıldönümü

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde (OMÜ), 25 Aralık 1973'te 89 yaşında hayatını kaybeden ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün ölümünün 34. yıldönümü dolayısıyla, kızı İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker'in de katılımıyla bir anma programı düzenlendi.

OMÜ Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma programı, Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Korosu ve öğretim görevlisi Devrim Öztürk'ün viyolensel solo dinletisi ile başladı. Açılış konuşmasını yapan OMÜ Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay, cumhuriyetin kuruluşunda yer alan, çok zort şartlar altında Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'le birlikte ülkenin ilk temel taşlarını atan İsmet İnönü'yü anmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 'İnönü Devlet ve Kültür' başlıklı bir sunum yapan eski kültür

bakanı, edebiyatçı Prof. Dr. Talat Halman, "Bir ulusun yaşamında yarım yüzyıldan uzun bir süre kesintisiz olarak en üst düzeyde rol oynayabilmiş kaç kişi vardır. İnönü; bizim hayatımızda toplumumuza, demokrasimize, hürriyet anlayışımıza ve Türk Devleti'nin haysiyetine fevkalade önem vermiştir" dedi.

Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İsmet İnönü'nün Büyük Önder Atatürk'le birlikte, bitti denildiği anda ülkeyi sonsuza kadar payidar kılan Kurtuluş Mücadelesi'nde yer aldığını ve sonraki süreçte bir çok başarıya imza attığını kaydetti. Güzeloğlu, "İnönü, Türkiye Cumhuriyeti'ni çok partili demokrasiyle tanıştıran, sağlıklı bir süreci hazırlayan insandı" diye konuştu.

Program sonrasında Özden Toker ve protokol, merhum İsmet İnönü'nün fotoğraflarının yer aldığı serginin açılışını yaptı.

(MD-OK-Y)