İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri - Haberler
Haberi Paylaş

İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri

CHA - Haberler | Kültür Sanat
İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri

'İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri' isimli kitap, Konya Kültür AŞ yayınları arasından çıktı.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abdullah Uzun'un kaleme aldığı Büyük Türk bilgini El Cezeri'nin çalışmalarını konu edinen 'İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri' isimli kitap, Konya Kültür AŞ yayınları arasından çıktı.

1136–1206 yıllarında yaşamış büyük Türk bilgini, mühendis, sibernetik biliminin ve otomasyon sisteminin bilimsel gelişmesinin de öncüsü El Cezeri'nin çalışmalarından günümüze aktarılan kitap Yrd. Doç. Dr. Abdullah Uzun'un kalemiyle Konya Kültür A. Ş. yayınları arasında çıktı. 96 sayfadan oluşan kitap, 8 bölümden oluşuyor.

Kitap, Artuklular döneminde 32 yıl başmühendislik görevi yapan El Cezeri'nin, dünya bilim tarihi açısından bugünkü sibernetik, bilgisayar ve robot biliminde ilkleri ortaya koyan çalışmalarını ele alıyor.

El Cezeri'nin şamandıralar, palangalar, dişli çarklarla öylesine sistemler kurarak, birbirinden ilginç "otomatik makineler" ve "robot adamlar" yapıyor olması, mühendislik ve sibernetik alanıyla ilgilenenlerin beğenisini topluyor. "İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri" kitabı sibernetik ve otomasyon sistemlerini ele alan bir kitap olarak okuyucuların karşısına çıkıyor.

İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri

İsmail El Cezeri ve Otomasyon Sistemleri

CHA - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500