İsmail Acar'a İtalya'da 'Karışık Tekniğin En İyisi' Ödülü

İsmail Acar'a İtalya'da 'Karışık Tekniğin En İyisi' Ödülü

Dünya'nın En Saygın Bienalleri Arasında Yer Alan Uluslararası Floransa Bienali'nde Türk Ressam İsmail Acar, 700 Sanatçı Arasından Karışık Teknikte En İyi Sanatçı Seçildi.

İsmail Acar'a İtalya'da 'Karışık Tekniğin En İyisi' Ödülü

Dünya'nın en saygın bienalleri arasında yer alan Uluslararası Floransa Bienali'nde Türk ressam İsmail Acar, 700 sanatçı arasından karışık teknikte en iyi sanatçı seçildi.

1-9 Aralık tarihleri arasında İtalya'nın Floransa şehrinde gerçekleştirilen Uluslararası Floransa Bienali sona erdi. Bienalin ardından yapılan törende, Floransa Bienali için 70 farklı ülkeden seçilen 700 sanatçı arasından 3 sanatçıya ödül verildi. Üç farklı kategorideki ödülden biri olan karışık teknik dalında, Türk ressam İsmail Acar en iyi sanatçı ödülüne layık görüldü. Bienalin kapanış gününde yapılan ödül törenine, aynı anda Makedonya Ulusal Müzesi'ndeki sergisinin açılışı nedeniyle katılamayan

Acar'ın ödülü, kendisini temsilen Aslı Bıçakçı'ya takdim edildi.

Eserleriyle Doğu ile Batı'yı, çocukluğunun geçtiği Anadolu'nun on binlerce yıllık geçmişiyle günümüzü çağdaş bir yorumla işleyip, birçok tekniği ustaca bir arada kullanan Acar, 2005 yılındaki özel olarak davet edildiği Venedik'te, aynı anda 23 farklı binada yaptığı Sultanlar Venedik'te adlı sergisiyle de bienal süresince en dikkat çeken etkinliği gerçekleştiren sanatçı olmuştu. Acar, bugüne kadar gerçekleştirdiği sergilerinde Kaftanlar, Üç İstanbul (Bizans, Osmanlı, Cumhuriyet), Ayasofya, Nar, Gül, Lale,

Karpuz, Kaligrafi, Milli Mücadele Kadınları, Sultan Portreleri, Bizans, Anadolu'nun Tanrıları ve Kralları, Poselen Krallıklar, Sultanlar Venedik'te başlıklı konuları zaman, tarih ve coğrafya üçgeni içerisinde ele aldı.

Acar, toplam 16 parçadan oluşan 3 eseriyle katıldığı Floransa Bienali'ni takiben 11 Aralık salı günü Makedonya'da kişisel bir sergi daha açtı. Acar'ın son çalışmaları, Üsküp şehrinde bulunan Makedonya Ulusal Müzesi'nde sergileniyor.

(İHA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA