İşlevsiz Edebiyata Hiç İnanmadık" - Haberler
Haberi Paylaş

İşlevsiz Edebiyata Hiç İnanmadık"

AA - Haberler | Kültür Sanat
İşlevsiz Edebiyata Hiç İnanmadık

Anadolu Yazarlar Birliği, "Anadolu Buluşmaları" etkinlikleri kapsamında, şair Mürsel Sönmez'i konuk etti.

Anadolu Yazarlar Birliği, "Anadolu Buluşmaları" etkinlikleri kapsamında, şair Mürsel Sönmez'i konuk etti.

Mihrimah Kahve'de gerçekleşen etkinlikte hayatına ilişkin bilgiler veren Sönmez, Ordu'nun Mesudiye ilçesinden İstanbul'a şiire meraklı bir genç olarak 1972'de geldiğini aktararak, "Bankasız bir dünya hayali kuruyordum. Arıza bir çocuktum. Filipinler'i, Eritre'yi, Moro'yu, Filistin'i düşünüyordum. Mavera dergisinde şiirler yazdım. Müştehir Karakaya ile omuz omuza Kardelen dergisini kurduk" dedi.

İşlevsiz bir edebiyata inanmadık"

Sönmez, Kardelen Dergisi'nin 36 sayı sürdüğünü belirterek, şu bilgileri verdi:

"Kardelen Dergisi bıçkın, kır gerillasıydı. Hama'yı, Şam'ı, Filistin'i yazıyorduk. Dergi kapandıktan sonra yazarları olarak 'Ey Yürek" adlı bir antoloji yayınladık. Bunun geliriyle cezaevlerindekilere paralar gönderiyorduk. Biz kesinlikle hiçbir ırkçı, faşizan eğilim içine girmedik. O dönem ümmetçi ve evrenselci bir yaklaşımla siyasi bakışı da dillendiren bir ekiptik. Biz hiçbir zaman işlevsiz bir edebiyata inanmadık."

Nurettin Durman'la Kardelen Dergisi kapandıktan sonra Düş Çınarı adlı dergiyi çıkardıklarını söyleyen Sönmez, "Dergi çıkarmak aynı zamanda tiryakilik ve bir ordu kurmak gibi anlamlara da geliyor. Hem varoluşsal anlamda kendinde olanı zuhur ettirmek hem de gönülleri yan yana olan insanların bir arada bulunması açısından bir vesiledir" ifadelerini kullandı.

"Birlikte bir türkü söylüyoruz."

Halen yayınlanmakta olan Bir Nokta dergisinden de bahseden Sönmez, şunları söyledi:

"Bir Nokta dergisi bir barikat gibi halen varlığını sürdürüyor. Yaş ilerledikçe bazı doğrularınız demleniyor. Sonra zaman geliyor. Dünyanın en büyük makamının garibanlık olduğunu anlıyorsunuz. Ondan sonra yaralara merhem olmaya çalışıyorsun. Bu sefer sen yaralanıyorsun. Bu tarz işlerle Bir Nokta Dergisi yayın hayatına devam ediyor. Edebiyat bahanesiyle bir dostluk oluşturup, birlikte bir türkü söylüyoruz."

Sönmez, Türk-Kürt sinerjisi olduğu takdirde Ortadoğu'da İsrail'in etkisinin kalmayacağı değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Yazarlar Birliği Başkanı Yusuf Tosun da "Anadolu Buluşmaları"nın dördüncüsünü düzenlediklerini aktararak, "Her ay kendi alanında yetkin bir sanatçımızı buraya davet ediyoruz. Programın sonunda interaktif soru cevaplar oluyor. Biz bunu konforlu salonlarda yapmak yerine kahve tarzı yerlerde insanların uğradığı daha sıcak bir ortamda yapmak istedik" dedi.

Sönmez, söyleşinin ardından dinleyicilerin sorularını yanıtladı.

Mürsel Sönmez

1963'te Ordu'nun Mesudiye ilçesinde dünyaya gelen yazar, Yeni Devir gazetesinde yazılar yazdı. Nidai Kuloğlu, 0lcay Güvenç müstear isimlerini de kullandı. Kardelen dergisinin kurucuları arasında yer aldı. Şiirleri Milliyet Sanat, Mavera dergileriyle çeşitli antolojilerde yer aldı. "Cüzler", "Göz Aydınlığı", "Epitaf" adlı şiir kitaplarının yanı sıra "Dar Vakit Günleri" adlı deneme kitabı yayımlandı.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title