İslam, Terör Saldırılarından Sorumlu Tutulamaz"

İslam, Terör Saldırılarından Sorumlu Tutulamaz"

İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) Genel Direktörü Abdülaziz Bin Osman Tuveycri, son zamanlarda gerçekleştirilen bazı "terör saldırılarından İslam'ın sorumlu tutulamayacağını" söyledi.

İslam, Terör Saldırılarından Sorumlu Tutulamaz
23.11.2015 11:32 | Son Güncelleme: 23.11.2015 11:32

İslami Eğitim, Bilim ve Kültür Organizasyonu (ISESCO) Genel Direktörü Abdülaziz Bin Osman Tuveycri, son zamanlarda gerçekleştirilen bazı "terör saldırılarından İslam'ın sorumlu tutulamayacağını" söyledi.

Tuveycri, Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de düzenlenen ISESCO 36. yürütme konseyi toplantısında yaptığı konuşmada İslam aleminin çeşitli ülkelerinde yaşanan çatışma ve can kayıplarına dikkat çekerek bu bölgelerdeki çok sayıda insanın bilim, kültür, eğitim gibi hizmet ve imkanlardan mahrum kaldığını belirtti. 

Müslüman toplumlara bu imkanlara kavuşmaları için yardımcı olunması gerektiğini vurgulayan Tuveycri, "İslam dünyasındaki ilişkileri güçlendirmeliyiz. Barış ve hoşgörünün daha kapsamlı şekilde teşvik edilmesi ve İslam kardeşliğinin pekiştirilmesi için çaba sarf etmeliyiz. İslami eğitim kurumları arasındaki ilişkilerin daha da sağlamlaştırılması önem arz etmektedir. Tüm bunlar terör ve şiddete karşı mücadelede zaruridir" dedi. 

Batı medyasında Müslümanlar ve İslam medeniyetiyle ilgili verilen yanlış mesajlara karşı çıkılması gerektiğine dikkat çeken Tuveycri, İslam aleminin sesinin birçok uluslararası kurumlarda duyulmadığı öz eleştirisinde bulunarak, "Bizim katılımımız da aktif değil. İslam adı altında yanlış işler yapanlara karşı mücadele etmeliyiz. Medeniyet modelimizi doğru şekilde ortaya koymalı ve İslam dininin bilim, barış, kültür ve eğitim dini olduğunu göstermeliyiz" dedi. 

Tuveycri, toplantı sonrasında basın mensuplarına yaptığı açıklamada da İslam'ın barış ve hoşgörü dini olduğunu hatırlatarak Müslümanların farklı kültürlere saygıyla yaklaştığını kaydetti.

Suçun herhangi bir din veya kültürle bağlantılı olmadığını, her toplumdan terörist ve suçlu çıkabileceğini ifade eden Tuveycri şunları kaydetti:

"İslam, bazı suçluların saldırıları nedeniyle sorumlu tutulamaz. Budistlerin işlediği suçları Budizm'e mal edemeyiz. Hristiyanların terör saldırılarını ve suçlarını Hristiyanlığa mal edemeyiz. Aynı şey diğer dinler için de geçerlidir. İslam'ın terörle ilintilendirilmesi doğru ve adil bir tutum değil. Paris'teki terör saldırılarını Suriye, Irak ve Yemen'deki terör saldırılarını kınadığımız gibi kınıyoruz."

Azerbaycan Kültür Bakanı Ebülfes Garayev ve ISESCO Yürütme Konseyi Başkanı Boubacar Doukoure'nin de katıldığı toplantı iki gün devam edecek. ISESCO 12. Genel Konferansı da 26 Kasım'da Bakü'de yapılacak.

Kaynak: AA

title