İslam Konferansı Teşkilatı Pamuk Yatırım Forumu İstanbul'da başladı

İslam Konferansı Teşkilatı Üyesi Ülkeler Arasında Pamuk Sektöründe Ticaretin ve Yatırım'ın Arttırılması ve Teşviki Forumu İstanbul'da başladı. Forumdan elde edilecek çıktılar 14-17 kasımda yapılacak İslam Konferansı Teşkilatı, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi(İSEDAK) toplantısına sunulacak.

İslam Konferansı Teşkilatı Pamuk Yatırım Forumu İstanbul'da başladı

İslam Konferansı Teşkilatı Üyesi Ülkeler Arasında Pamuk Sektöründe Ticaretin ve Yatırım'ın Arttırılması ve Teşviki Forumu İstanbul'da başladı. Forumdan elde edilecek çıktılar 14-17 kasımda yapılacak İslam Konferansı Teşkilatı, Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi(İSEDAK) toplantısına sunulacak. Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, burada oluşturulacak sinerji ve güçten mutlaka ciddi bir gelir elde edileceğini söyledi.

Çağlayan, forumun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her alanda büyük bir atılım içinde olduğunu, AB üyelik sürecinin de daha da hızlanarak devam ettiğini ifade etti. Çağlayan Türkiye'nin bölgesinde barış,istikrarın ve kalkınmanın sembolü olmayı, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına girmeyi hedeflediğini kaydetti.

Pamuk Yatırım Forumu'nun Türkiye'de düzenleniyor olmasından büyük mutluluk duyduklarını ifade eden Çağlayan, 1.3 milyar nüfusuyla İslam ülkelerinin önemli bir pazar olduğuna dikkat çekti. Buna rağmen bu ülkelerin dünya ekonomi pastasından aldığı payın düşükolduğunu ifade eden Çağlayan, "Artık İslam dünyasının sahip olduğu potansiyeli ortaya çıkarmasının zamanı gelmiştir.İslam ülkelerinin potansiyelinin realize edilmesi, plan ve projelerinin geliştirilmesi önemli." şeklinde konuştu.

İslam ülkelerinin dünya pamuk üretim merkezlerinin yüzde 28'ine sahip olduklarının aktardı. Sözkonusun ülkelerin, pamuk tüketiminin yüzde 24'ünü gerçekleştirdiklerini ifade eden Çağlayan, dünya pamuk ihracatının yüzde 36'sının, pamuk ithalatının dü yüzde 27'sinin de bu ülkelere aiT olduğunu kaydetti.

İslam ülkeleri arasındaki sinerjinin önemine değinen Çağlayan, bu forumda pamuk üreticisi 25 İslam Konferansı Teşkilatı üyesi ülkenin hayat standardının geliştirilmesine katkı sağlayacak çalışmaların tartışılacağını ifade etti. Yıllık 900 bin ton pamuk üretimi ve Çin'den sonra dünyanın en büyük pamuk ithalatçısı Türkiye'nin pamuk üreticisi İslam ülkelerine herzaman destek olmaya hazır olduğunu aktardı.

Bakan Çağlayan, gazetecilerin soruları üzerine Pamuk Yatırım Forumu'nun, ortak bir güç birliği yapılması noktasında bir çalışmaya vesile olacağını belirterek, buradan elde edilecek çıktıların 14-17 Kasım'da yapılacak İSEDAK toplantısına sunulacağını ifade etti. Çağlayan şöyle devam ett: "Elde edilecek tüm bilgiler, bulgular, değerlendirmeler, bir çıktı olarak İSEDAK'a sunulacak. Tabii ki İSEDAK'ta bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi söz konusu olacak. Burada oluşturulacak sinerji ve güçten mutlaka ciddi bir gelir elde edilecektir. Pamuğun üretiminden nihai tüketimine kadar tüm merhalelerinde ekonomik anlamda çok ciddi kazanımlar söz konusu olacak. Üretimden yatırım, ticaret, istihdam ve dünya ekonomisindeki yerine kadar çok ciddi bir sinerji yaratılacaktır''

İKÖ GENEL SEKRETERİ İHSANOĞLU'NUN MESAJI

Bu arada, foruma katılamayan İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu'nun mesajı okundu.İhsanoğlu, mesajında pamuk sektöründe yatırıma teşvikin arttırılmasının önemine işaret etti. İhsanoğlu, İKÖ sekretaryası olarak forumdan çıkan sonuçların uygulanmasına her türlü desteğin verileceğini kaydetti.

Kaynak: CHA