İslam karşıtı film, İnternetten yayınlandı

İslam karşıtı film, İnternetten yayınlandı

Hollanda'da yabancı karşıtı ve ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından hazırlanan İslam karşıtı kısa film, internet üzerinden yayınlandı.

İslam karşıtı film, İnternetten yayınlandı

Hollanda'da yabancı karşıtı ve ırkçı Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders tarafından hazırlanan İslam karşıtı kısa film, internet üzerinden yayınlandı. Daha çok belgesel niteliği taşıyan ve dünyanın çeşitli yerlerinden görüntülerin derlenmesinden oluşan filmde, Türklere ait bir içerik de yer alıyor. Liveleak.com adresinden yayınlanan 16 dakikalık videonun 12. dakikasında, Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar'a ait bir konuşma da yer alıyor.

Filmde dünyanın çeşitli yerlerinde meydana gelen şiddet olayları gösterilirken, Kuran-ı Kerim'de "şiddeti tavsiye ettiği öne sürülen" ayetler görüntüye geliyor ve "İslam'da şiddet vardır" iddiası işleniyor.

İslam'ın Batı uygarlığını yok etmek istediği de öne sürülen filmde dikkat çeken bir diğer unsur ise filmin daha çok Hollandalıları "kışkırtmak" için hazırlanmış olması. Filmde Hıristiyanları hedef alan herhangi bir içerik bulunmazken, tamamen Yahudilere yönelik şiddet olayları ve açıklamalar ön plana çıkarılıyor. Filmde Hollandalılara "Eğer müdahale etmezseniz sonunuz böyle olacak" mesajı verilmeye çalışılıyor.

Filmde yer alan görüntülerde özellikle İran ve Arap dünyasından görüntüler yer alırken, ülke liderleri arasında sadece İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın görüntüsü yer alıyor. Türkiye'den veya Türklere ait tek görüntü ise Türkiye'nin Lahey Büyükelçisi Selahattin Alpar'ın daha önce yaptığı bir açıklaması. Alpar, bu açıklamasında Hollanda'da bazı okullarda Türk sınıfı kurulmasına dair bir talepte bulunuyor.

Filmin yayınlanmasının ardından Cihan Haber Ajansı'na açıklamalarda bulunan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği Hollanda Bürosu Genel Koordinatörü Mikail Güneş, filmin yayınlanmasının ardından tepkilerini tüm büyükelçiliklere ilettiklerini söyledi. Bir diplomatın bu görüntülerde yer almasını "insafsızlık" olarak niteleyen Güneş, yarın Hollanda'da Wilders'in mahkemesi olduğunu hatırlatarak mahkemeden sonra bir basın bildirisi yayınlayacaklarını ifade etti.

Filmin internette gösterilmeye başlamasının ardından partinin internet sayfası kapanırken, aynı anda çok fazla kişi tarafından seyredilmek istenmesinden dolayı da filmin gösterildiği internet sayfasının çöktüğü kaydedildi.

Aşırı ırkçı lider Geer Wilders, filmin Hollanda televizyonlarında gösteriminin kabul edilmemesinin ardından yapımın ABD çıkışlı fithnathemovie.com adresinden yayınlanacağını bildirmişti. Ancak bu adresin sahibi olan şirket de geçen hafta sonu gelen tepkiler üzerine geri adım atmıştı.