İşkur Genel Müdürü Doç. Dr. Biçerli: Girişimci Sayısının Artması Elzemdir

İşkur Genel Müdürü Doç. Dr. Biçerli: Girişimci Sayısının Artması Elzemdir

24.12.2010 18:01 | Son Güncelleme: 24.12.2010 18:01
İşkur Genel Müdürü Doç. Dr. Biçerli: Girişimci Sayısının Artması Elzemdir

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Doç. Dr. Kemal Biçerli, Dünyada Yeni Yükselen Değerin Girişimci Olduğunu Belirterek, "Türkiye'de Girişimci Sayısının Artması Elzemdir.

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Doç. Dr. Kemal Biçerli, dünyada yeni yükselen değerin girişimci olduğunu belirterek, "Türkiye'de girişimci sayısının artması elzemdir. İşsizliğin önüne geçmek için de girişimci sayısının artması önemlidir." dedi.

Kayseri Ticaret Odası ve Kayseri Avrupa Birliği İş Geliştirme Merkezi (ABİGEM) tarafından 'Türkiye'de girişimciliğin geliştirilmesi; Kayseri örneği' konulu panel düzenlendi. Panele konuşmacı olarak katılan İŞKUR Genel Müdürü Doç. Dr. Kemal Biçerli, dünya genelinde girişimciliğin öneminin arttığını ve sayılarının artırılması yönünde çalışmaların ve eğitimlerin verildiğini hatırlattı.

Türkiye'de işsizliğin önüne geçilmesi adına girişimci sayısının artırılması gerektiğini anlatan Biçerli, "Girişimciliğin bu ülkede artması elzemdir. İşsizlikle mücadelede etmeniz başka bir yolla mümkün değil gibi gözüküyor. Bir kişinin elinden tutup işletmesini kurmasına fırsat sağlarsak onun oluşturacağı istihdam ile çarpan etkisi oluşturacağız. Böylece işsizlikle mücadele edeceğiz. Girişimci sayısı artarsa bunun sonraki kuşaklarda da girişimci sayısını artıracaktır." dedi.

Biçerli, bir danışmanlık şirketinin girişimcilik eğitimi verdikleri kursiyerlerle ilgili yaptığı anket çalışmasını hatırlatarak, şu bilgileri verdi: "Danışmanlık şirketi kursa giden 2 bin 180 kişiye 'ailenizde girişimci var mı?' diye sormuş. Yüzde 46'sı ailede girişimci olduğunu ve onlardan etkilendikleri için kursa geldiklerini söylemiş. Bu çok önemlidir. Çünkü tümü memur olan bir aile düşünün. Amca, dayı, anne, baba, teyze, halanın herkesin memur olduğu bir aileden girişimci çıkması ihtimali de zayıf. Bu bir kültür meselesidir. Bu kültürün edinilmesi lazım. Bizim insanımızın her şeyi devletten bekleme anlayışını terk etmelidir. Devletin de ciddi yatırım destekleri var. Olmalıdır. Ama bugün maalesef halkımızın bazı kesimlerinde yanlış bir kanı var. İş denildiğinde sadece ücretli istihdam. Kamu işi denildiğinde ise daha çok makbuldür anlayışı var. Bu kalıbı yıkmalıyız."

Biçerli, girişimcileri Türk tarihindeki akıncılara benzeterek, "Girişimcilik aslında Türk insanının tam naturasına uygun işlerden birisidir. Ortaçağ döneminde akıncılar yılmak bilmeyen güçleriyle yeni topraklar keşfetme özelliğine sahipti. Bunun günümüzde yeni çağa adapte olmuş şekli de girişimciliktir. O nedenle Türk insanının yabancı olmadığı bir ruh olarak girişimciliği tarif edebiliriz." dedi.

Panele konuşmacı olarak katılan Küçük ve Orta Ölçekli Sanayici Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkan Yardımcısı Hüseyin Tüysüz, girişimciler için 27 bin hibe ve 70 bin geri dönüşümlü toplamda 97 bin lira destek verildiğini belirtti. Tüysüz, KOSGEB dahil diğer kamu kurum ve kuruluşlarının vermiş olduğu eğitimlere katılarak sertifika alanların iş kurmak amacıyla 27 bin lira hibe desteği alabileceklerini ifade etti.

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü Hikmet Kurnaz, panalde girişimciler için verilen desteklerle ilgili bilgi verdi. Panelin moderatörü TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakkı Arda Tokat, bazı üniversitelerin girişimcilik dersleri koyduğunu belirterek, "Bu konudaki çalışmaları yapan üniversitede destek anlamında önemli çalışmalar yapılıyor. Girişimciliğin ve girişimci olmak isteyenlerin desteklenmelidir." dedi.

Programın sonunda ABİGEM'de uygulamalı girişimcilik eğitimi alan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: İşkur Genel Müdürü Doç. Dr. Biçerli: Girişimci Sayısının Artması Elzemdir - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 2.12.2020 11:51:11. #1.15#
title