İskilip Meyve Yetiştiriciliğinde İddialı

İskilip Meyve Yetiştiriciliğinde İddialı

Meyvecilik Sektöründe Söz Sahibi Olmak İsteyen Çorum'un İskilip İlçesi, Oluşturduğu Meyve Bahçeleri ile Meyvecilikte İddialı Olduğunu Göstermek İstiyor.

İskilip Meyve Yetiştiriciliğinde İddialı

Meyvecilik sektöründe söz sahibi olmak isteyen Çorum'un İskilip İlçesi, oluşturduğu meyve bahçeleri ile meyvecilikte iddialı olduğunu göstermek istiyor.

İlçede kurulan İskilip Tarımını Araştırma ve Geliştirme Derneği (İSTARGE) ile elma, kiraz, erik ve ceviz üretimini hızlandırılırken, ayva ve vişne üretiminde de ciddi çalışmalar yapıldı. İlçede tarım alanında yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren İskilip Kaymakamı Birol Kurubal, İskilip'te dünyada standart üretimi yapılan meyve türlerinin üretimi için Kaymakamlık, Köylere Hizmet Götürme Birliği olarak 28 dönüm yer alındığını ve bu uygulama sahasında 15 dönümlük alanda elma, 3 dönümlük alanda erik, 2 dönümlük alanda da kiraz bahçeleri oluşturulduğunu kaydetti. Tüm dünyada aynı standartta üretilen bu meyve türlerinin üretiminin evrensel yöntemlerle yapıldıkları için de ürünün pazar sorunu bulunmadığını anlatan Birol Kurubal, "200 bin YTL'ye mal olan bu bahçenin kurulmasında İl Özel İdaresi 160 bin YTL katkıda bulunmuş, 40 bin YTL'si de Kaymakamlık, Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından karşılanmıştır. Oluşturulan bu örnek bahçede yetiştirilen meyveler ilk ürünlerini bu yıl vereceklerdir" dedi. Kaymakam Birol Kurubal, "Bu çalışmanın devamında İskilip Tarımını Araştırma ve Geliştirme Derneği ile ortaklaşa proje çalışmasına başlandı. Tamamen İskilip'te oluşturulan bir ekiple 'Tarımda İyi Uygulamalar ve Modern Kapama Meyve Bahçesi Tesisi Çiftçi Eğitim Projesi' tamamlandı. Bu eğitim projesi için 78 bin 165 Euro para girdisi sağlandı. Maliyetin yüzde 90'ı AB'den, yüzde 10'luk kısmı da Köylere Hizmet Götürme Birliği'nden karşılanmaktadır. Üretimde verimliliği artırmak, birim alandan daha yüksek ürün elde etmek amacıyla eğitim seminerlerini başlattık. Ülke genelinde değişik üniversitelerden 14 öğretim görevlisi ile görüşerek proje kapsamında İskilip'te teorik ve uygulamalı ders vermek için anlaşma yaptık. Derslere bizatihi toprağı olan çiftçileri çektik. 20 kişi ile başladığımız öğrenci sayısı 34 kişi ile devam etmektedir" diye konuştu.

Kaymakam Birol Kurubal, önem verdikleri en önemli hususlardan birinin de bodur meyve üreticiliği olduğunu, bu sistemle dünyada tanınan, evrensel standartları bulunan ürünleri ilçeye kazandırdıklarını söyledi. Kurubal, "Bodur yapmamızın nedeni yüksek verim alabilmek; renk, koku ve büyüklükte dünyada benimsenmiş ürün yetiştirmektir. Teorik dersler devam ederken diğer taraftan 8 adet uygulama bahçesi oluşturduk. Teorik ve uygulamalı eğitim çalışmalarında yetiştirme esnasında ekolojik dengeyi bozmayacak, çevreye, meyveye ve insan sağlığına zarar vermeyecek, dünyada geçerli olan gübreleme ve sulama sistemi öğretimine özel önem veriyoruz" şeklinde konuştu.

Tüm bu çalışmaların öncelikli amacının verimliliği artırmak ve dolayısıyla istihdam alanı sağlamak olduğunu kaydeden Kurubal, "Eğitim çalışmalarında da önemli adımlar attık. Üretim için gerekli altyapıyı oluşturduk. Bu yöntemle İskilip, bölgede önemli bir kurumsal yapıya kavuştu. Proje koordinatörlüğü, yüksek teknik donanımla çiftçilerimize ders vermeyi sürdürmektedir. Bu aşamada tam eğitim almış, başarı göstermiş, yetişmiş önder çiftçilerden sertifikalı budama ve aşılama elemanları eğitilmektedir. Sertifikalar katılımcı kuruşlarımızdan biri olan Halk Eğitim Merkezimiz tarafından düzenlenecektir. Bilinçli çalışmalarla İskilip'in tamamında bundan sonra rastgele fidan dikimi yerine dünyaca kabul gören ve pazar sorunu olmayan tür ve çeşitler yetiştirilecektir. Bilinçli üretim anlamında isteyen üreticilere eğitim dersleri, CD ortamına aktarılıp verilerek yardımcı olunmaktadır" dedi.

(ES-BÖ-OK-Y)

Kaynak: İHA