İSKİ'den Açıklama: -"çekirdek Bir Ailenin Bir Ayda Tükettiği Su Miktarı Baz Alındığında İstanbul'da Şehir Şebeke Suyunun Pahalı Olmadığı Görülecektir"

İSKİ'den Açıklama: -"çekirdek Bir Ailenin Bir Ayda Tükettiği Su Miktarı Baz Alındığında İstanbul'da Şehir Şebeke Suyunun Pahalı Olmadığı Görülecektir"

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), Çekirdek Bir Ailenin Bir Ayda Tükettiği Su Miktarı Baz Alındığında İstanbul'da Şehir Şebeke Suyunun Pahalı Olmadığının Görüleceğini Bildirdi.

İSKİ'den Açıklama: -

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), çekirdek bir ailenin bir ayda tükettiği su miktarı baz alındığında İstanbul'da şehir şebeke suyunun pahalı olmadığının görüleceğini bildirdi.

İSKİ'den yapılan yazılı açıklamada, bugünkü bazı basın yayın organlarında, ''İstanbulluların suyunun, Türkiye'nin en pahalı suyu olduğu'' yönünde haberler yer aldığı hatırlatıldı.

Günlük olarak tüketilen su miktarının gelişmişlikle doğru orantılı olduğu vurgulanan açıklamada, gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen günlük su tüketim miktarının ortalama 250 litre olduğu, İstanbul'da ise bu miktarın 150-200 litre civarında kaldığı kaydedildi.

Açıklamada, İstanbul'da artan su talebini karşılayabilmek için su tasarrufunu teşvik amacıyla kademeli su fiyat tarifesi uygulandığı, 2000 yılına kadar 10 metre küp olan 1. kademenin, 2001-2003 yılları arasında 12 metre küp, 2003 yılında 15 metre küp, 2004 yılında 20 metre küp, 2005 yılında 25 metre küp ve 2006 yılında 30 metre küp olarak uygulandığı bildirildi.

Bir ailenin temizlik ve gıda ihtiyaçları için tükettiği su miktarının aylık 20 metre küpün üzerinde olduğu belirtilen açıklamada, İstanbul'da gerçekleştirilen içme suyu yatırımlarına bağlı olarak revize edilen kademelendirme uygulamasıyla şu an İstanbulluların yüzde 80'inin 1. kademeden (0-30 metre küp) su tükettiği ifade edildi.

Açıklamada, şöyle denildi:

''Çekirdek bir ailenin bir ayda tükettiği su miktarı baz alındığında İstanbul'da şehir şebeke suyunun pahalı olmadığı, bilakis haberde ismi geçen diğer şehirlerde uygulanan tarifelere göre çok daha ucuz olduğu görülecektir. Örneğin; Ankara'da sadece 10 metre küpe kadar olan kullanımlara 1. kademeden (1.08 YTL) tahakkuk uygulanmaktadır. Müşterilerin büyük çoğunluğunun 10 metre küpün üzerinde su kullandığı dikkate alındığında, tahakkuklar 2. kademeden (2.81 YTL) gerçekleşmektedir.

Kaynak: AA