İskenderun'un Kurtuluş Coşkusuna Japon Vatandaşlar da Ortak Oldu

İskenderun'un Kurtuluş Coşkusuna Japon Vatandaşlar da Ortak Oldu

Türk Ordusunun Hatay Topraklarına İskenderun'dan Girişinin 70'inci Yıldönümü Coşku ile Kutlandı. Türkiye'nin En Sıcak Kentlerinden Biri Olan İskenderun'da 2 Yıldan Bu Yana Belediye Kurtuluş Bayramını Akşam Saatlerinde Kutlamaya Başladı.

İskenderun'un Kurtuluş Coşkusuna Japon Vatandaşlar da Ortak Oldu

Türk ordusunun Hatay topraklarına İskenderun'dan girişinin 70'inci yıldönümü coşku ile kutlandı. Türkiye'nin en sıcak kentlerinden biri olan İskenderun'da 2 yıldan bu yana belediye kurtuluş bayramını akşam saatlerinde kutlamaya başladı.

Türk ordusunun şehre girişi temsili olarak canlandırılırken, vatandaşlar mehmetçiğin üzerine gül yaprakları serpti. Ordu komutanı şehrin anahtarını İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan'a takdim etti.

İskenderun'da düzenlenen kurtuluş coşkuş törenlerini kentte bulunan japon vatandaşlarda heyecanla izledi.

Törenlere daha sonra sahil kordonu Atatürk Caddesi'nde devam edildi. İskenderun halkının yoğun ilgi gösterdiği kurtuluş törenlerinde İskenderun Kaymakamı Cengiz Horozoğlu, İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan ve İskenderun Deniz Üs Komutanı İsmail Taylan halkın kurtuluş bayramını kutladı.

Ak Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar ve protokokol üyeleri ve vatandaşlar kurtuluş törenlerine katıldı.

Törende konuşan İskenderun Belediye Başkanı Mete Aslan, Fransızların Hatay'ı işgal ettiğinde Hatay halkının zulüm gördüğünü belirterek, "Tarihte yaşanmış olaylar için kin gütmek bizim kültürümüzde yoktur. İskenderun'a gelen her yabancı konuğumuza olduğu gibi Fransız vatandaşı konuklarımıza da kapımız ve kollarımız her zaman açıktır. Fransa'nın Türkiyeye karşı izlediği hastalıklı çok yüzlü politikalar, Fransa devletine güven ve saygı duymamızı imkansız kılmaktadır" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Mete Aslan, Türk halkı olarak kenetlenme zamanı olduğuna vurgu yaparak sözlerine şöyle devam etti: "Biz milli şuur ve gururumuzu korudukça, Milli değerlerimize sahip oldukça, içimizde çıkarılmak istenen fitneye, kışkırtılan bölücülüğe karşı uyanık oldukça, her engeli, her yokluğu aşacağız."

Törende Tankçı Üsteğmen İlhan Uzungöz ise Türk ordusunun Hatay topraklarına İskenderun'dan girişi ve zaferin nasıl kazanıldığı hakkında açıklamalarda bulundu. Öğrencilerin okudukları şiirlerin ardından önce Türk askeri protokülün önünden geçti ve halkı selamladı. İskenderun halkı ise Türk askerini ayakta alkışladı.

Bursa'dan gelen mehteran takımının geçişi esnasında ise vatandaşlar yerlerinde duramadı ve Mehter takımını ayakta alkışladı.

Japonya'dan gelen vatandaşlarda İskenderun halkının kurtuluş coşkusuna ortak oldu. Japonya'dan İskenderun'a gelen mühendis Masaru Aonaka ise İskenderun halkının bayramını kutladığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Japon Aonaka mehter takımının geçişi esnasında ise elindeki cep telefonu ile mehter takımını görüntüledi.

Askeri araçların geçişleri ile kurtuluş törenleri sona erdi.

Kaynak: CHA